Reklama

Starosta podsumował działalność powiatowego szpitala

Opublikowano:
Autor:

Starosta podsumował działalność powiatowego szpitala  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka trwających inwestycji i kilka takich, które rozpoczną się już niebawem. Do tego lepszy niż w roku ubiegłym wynik finansowy i ponad 4,2 miliona złotych na podwyżki dla personelu średniego – o tych sprawach związanych z działalnością powiatowego szpitala mówił dziś starosta Zbigniew Tymuła.

Okazją do podsumowania działalności lecznicy była konferencja prasowa, która odbyła się w piątek, 9 listopada w Starostwie Powiatowym w Mielcu. W czasie jej trwania starosta Zbigniew Tymuła wyliczył m.in. najważniejsze inwestycje – zarówno te wykonane, jak i te, do których realizacji przymierza się obecnie szpital. 

WKRÓTCE ODDANIE DO UŻYTKU DWÓCH WAŻNYCH ODDZIAŁÓW
W szpitalu końca dobiega obecnie wart ponad milion złotych remont segmentu „C”. Ta część szpitala dostosowana została do potrzeb Oddziału Chirurgii Naczyniowej, a także wyposażona w nowy sprzęt. W obiekcie trwają obecnie prace związane z odbiorem technicznym obiektu, wkrótce natomiast odbędzie się jego oficjalne otwarcie. 

Zakończyły się także prace remontowe w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach zadania wykonano m.in. nowe wejście do SOR-u, a także doposażono oddział w niezbędny sprzęt, dostosowując go tym samym do wymogów obowiązujących w przepisach prawa polskiego – m.in. tych związanych z potrzebami osób niepełnosprawnych. Całość zadania warta jest ponad 2,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne objęło aż 1,9 miliona złotych. 

NOWY BLOK OPERACYJNY I NOWY TOMOGRAF – TO ZADANIA NA NAJBLIŻSZĄ PRZYSZŁOŚĆ
Jak podkreślił starosta Zbigniew Tymuła, szpital stoi przed kolejnymi ważnymi wyzwaniami. Jednym z nich będzie przebudowa bloku operacyjnego. Zadanie o łącznej wartości 14 085 740,54 zł zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2014-2020 kwotą 9 892 962,33 zł. Brakującą kwotę wysokości ponad 4,1 miliona złotych przekaże szpitalowi samorząd powiatu. - Prace mają objąć przebudowę i rozbudowę Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także zakup sprzętu. Liczymy, że jeszcze w tym roku uda się rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę tego zadania – mówił starosta. 

Również w tym roku, najprawdopodobniej do 15 grudnia, w szpitalu pojawi się nowy tomograf. Zastąpi on stary, awaryjny sprzęt. – Chciałbym poprosić mieszkańców o chwilę cierpliwości. Przez około dwa tygodnie w szpitalu nie będzie można korzystać z tomografu – w związku z wyprowadzaniem starego sprzętu i dostosowywaniem pracowni do wprowadzenia nowego. Nowy sprzęt będzie sprzętem nowoczesnym, który z pewnością podniesie jakość świadczonych przez szpital usług  - podkreślał starosta, dodając że również ten zakup został sfinansowany ze środków zewnętrznych, a konkretniej – z rezerwy budżetowej rządu. Kwota wsparcia, jaką uzyskał szpital to 1,4 miliona złotych, zaś całkowita wartość sprzętu – 2 472 026,39 zł. 

KILKA SŁÓW O STRACIE NETTO 
Powiat  zainwestował również 308 221,72 zł w pokrycie straty netto mieleckiego szpitala za ubiegły rok obrotowy. Decyzję o tym kroku, dyktowaną zapisami ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku, podjęła Rada Powiatu Mieleckiego podczas swojej ostatniej sesji. Dziś starosta uspokoił wszystkich, którzy obawiają się, że i w bieżącym roku mogłoby dojść do wytworzenia przez szpital straty przekraczającej wartość amortyzacji. – Po rozmowach z panem dyrektorem widzimy, że sytuacja szpitala normuje się i za rok nie będzie potrzeby pokrywania straty netto szpitala przez Radę Powiatu Mieleckiego – uspokajał starosta. Na potwierdzenie swoich słów przytoczył liczby: na koniec września ubiegłego roku strata finansowa wynosiła już około 2,7 miliona złotych, na koniec września br. wynosiła natomiast znacznie mniej, bo 1 567 000 zł. Stan amortyzacji kształtuje się z kolei na poziomie około 4 milionów złotych. 

4,2 MILIONY ZŁOTYCH NA PODWYŻKI DLA PERSONELU 
4 miliony złotych to kluczowa kwota również w przypadku wynagrodzeń dla pracowników. Właśnie tyle wyniosła suma podwyżek dla personelu średniego w ciągu ostatnich trzech lat. – Była to dokładnie kwota 4 200 000 złotych. Warto podkreślić, że nigdy wcześniej na podwyżki nie została przeznaczona tak duża ilość pieniędzy  – zaznaczał starosta, dodając, że szpital – pomimo wydatkowania dużej sumy na podwyżki – ma dziś znacznie lepszy wynik finansowy niż w roku ubiegłym i realizuje szereg inwestycji. – Powinniśmy być dumni z tego, w jakim kierunku zmierza działalność szpitala. Apeluję do wszystkich pracowników szpitala o cierpliwość i dobrą współpracę – dodał. 

O innych tematach poruszonych na konferencji prasowej będziemy informować wkrótce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE