Reklama

Spora grzywna za puszczanie psów

Opublikowano:
Autor:

Spora grzywna za puszczanie psów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet 5 tys. zł grzywny grozi za spacer z psem bez smyczy i kagańca. Nowe przepisy obowiązują od 15 listopada.

Każdy, kto wybiera się na spacer ze swoim psem, będzie musiał teraz szczególnie uważać. Za puszczanie czworonoga bez smyczy i kagańca właściciel może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. Tak będzie jednak tylko w przypadkach, gdy pies należy do rasy niebezpiecznej, a więc zagraża zdrowiu i życiu innych ludzi.

Oprócz tego właściciel czworonoga będzie mógł  otrzymać naganę albo nawet pójść do więzienia. Do tej pory za takie przewinienie groziła kara 250 zł.

"Tylko" 1000 zł

Natomiast jeśli zwierzę nie stwarza zagrożenia, to grzywna wyniesie "tylko" 1000 zł.

Właściciel na spacerze z psem, którego puści luzem, nie obroni się, mówiąc, że jego zwierzę jest dobrze wychowane i nie gryzie.

- Problemem, który często jest bagatelizowany, są zachowania właścicieli i opiekunów zwierząt, w szczególności właścicieli psów, nie tylko tych, którzy mają zwierzęta tzw. rasy uznawanej za agresywne, ale wszystkich niezachowujących środków ostrożności przy ich trzymaniu – napisali autorzy nowelizacji projektu.

Rasy niebezpieczne

To, które rasy psów można uznać za niebezpieczne, reguluje specjalne rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Znajdują się w nim między innymi takie rasy jak: pit bull, buldog amerykański, dog argentyński, rottweiler czy owczarek kaukaski.

Jak się dowiadujemy, nie tylko o smycz czy kaganiec chodzi. Podobna kara będzie grozić tym właścicielom zwierząt, którzy nie mają zabezpieczonej posesji. Jeśli więc pies biega wokół domu, który nie jest ogrodzony, to także stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi, a więc jego właściciel również poniesie karę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE