Szczególnie alarmujący jest trend dotyczący ilości urodzeń. W pierwszym półroczu 2023 roku zanotowano spadek o ponad 10% w stosunku do analogicznego okresu w 2022 roku. Na koniec czerwca liczba ludności na Podkarpaciu wynosiła 2,1 mln osób. Odnotowano 7,6 tys. urodzeń i 10 tys. zgonów. W stosunku do pierwszego półrocza 2022 roku liczba ludności zmniejszyła się o 5,8 tys i zawarto o 289 mniej małżeństw. Pozostaje również problem emigracji z naszego województwa. Według danych GUS, w tym przypadku również saldo jest ujemne. Lokalni politycy i radni miejscy często podkreślają, że Mielec również ma problem. Niektórzy twierdzą, że w naszym mieście może ubywać nawet 2 tys. osób rocznie.
Ten problem demograficzny nie jest nowy, ale jego skutki mogą być długotrwałe, wpływając na różne aspekty życia regionalnego. Od gospodarki po kulturę, spadek liczby ludności stawia przed Podkarpaciem znaczące wyzwania. Wymaga to strategii, które zachęcą do powrotu lub osiedlenia się w regionie, szczególnie wśród młodych ludzi i rodzin.
W obliczu tego zjawiska, kluczowe staje się zastanowienie nad sposobami poprawy warunków życia i pracy, aby odwrócić negatywny trend demograficzny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.