Reklama

Solina nadal opada. Zobacz najnowsze zdjęcia "bieszczadzkiego morza"

Opublikowano:
Autor:

Solina nadal opada. Zobacz najnowsze zdjęcia "bieszczadzkiego morza"  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wody w Jeziorze Solińskim nadal ubywa, a brzegi "bieszczadzkiego morza" cofnęły się już o kilkanaście metrów.

Okres niedoboru opadów w lecie na Jeziorze Solińskim szczególnie widać jesienią. Po upalnym i mało deszczowym lecie poziom wody opadł już o kilka dobrych metrów. Widać też tzw. "wyspę okresową", która pojawia się przy niskim poziomie wody. W Wołkowyi po dnie jeziora można przejść suchą stopą. Po ostatnich opadach poziom wody wprawdzie się podniósł, ale zaledwie o 10 centymetrów.

- Aktualnie poziom wody Jeziora Solińskiego wynosi 412,76 m n.p.m. - informuje Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji PGE Energia Odnawialna S.A.

Podobny poziom wody notowany był w listopadzie 2011 roku. W 2003 roku spadł do 410 m n.p.m.

- Nie mam mowy o żadnym zagrożeniu funkcjonowania elektrowni, ponieważ możemy jeszcze obniżyć poziom lustra wody o ponad 11 m i wykorzystać tę wodę do celów energetycznych - informuje Maciej Gelberg.

Minimalny poziom to 401,50 m n.p.m. Nie ma więc zagrożenia wstrzymania jej pracy.

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 kilometrów kwadratowych i największą w Polsce pojemność (472 mln metrów sześciennych). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE