27 stycznia 2025 r. inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Tarnobrzegu przeprowadzili oględziny rowu melioracyjnego, gdzie na odcinku około 300 metrów zaobserwowano białą substancję. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia, przed ujściem do rowu melioracyjnego Trześń Główny rozstawiono przegrody z worków wypełnionych piaskiem oraz ze słomy, osłonięte matą z tworzywa sztucznego. Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Rzeszowie pobrali próbki gleby oraz wody do dalszych analiz.
Zgodnie z raportem WIOŚ, przeprowadzone badania wykazały, że woda w rowie opaskowym spełnia normy dla II klasy jakości wód powierzchniowych, co oznacza, że zanieczyszczenia nie przekroczyły dopuszczalnych wartości. Jednak w próbkach gleby wykryto węglowodory aromatyczne i chlorowane, co wskazuje na obecność odpadów pochodzenia chemicznego.
Największe zagrożenie stanowiła substancja zatrzymana w zagłębieniu rowu opaskowego, w której stwierdzono wysokie wskaźniki chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZTCr), przewodności właściwej oraz azotu ogólnego. Może to prowadzić do deficytu tlenowego w wodzie, negatywnie wpływając na organizmy żywe.
WIOŚ w Rzeszowie uznał, że stwierdzone nieprawidłowości w gospodarce odpadami oraz zanieczyszczenie terenu mogły stanowić zagrożenie dla wody i gleby. W związku z tym na sprawcę zdarzenia nałożone zostaną odpowiednie sankcje administracyjne. Ponadto, ze względu na podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku, zostały powiadomione organy ścigania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.