Reklama

Sensory AIRLY kontrolują mielecki smog

Opublikowano:
Autor:

Sensory AIRLY kontrolują mielecki smog - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki współpracy z firmą Airly system monitoringu powietrza w Mielcu został w ostatnich tygodniach rozszerzony o kolejne cztery punkty pomiarowe.

Są to inteligentne sensory pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10. Mierzą także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Poprzez sensory Airly możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie aktualnych danych dotyczących jakości powietrza i w oparciu o te dane na mapie online oznaczane są na bieżąco informacje o stanie powietrza w mieście. System Airly jest w pełni zintegrowany – od urządzeń do oprogramowania. Wymaga jedynie zapewnienia połączenia Wi-Fi i zasilania. Zasięg pojedynczego sensora to około 1km2.

Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie internetowej - na platformie map.airly.eu., a także na pogoda.onet.pl.

Sensory Airly od niedawna wykorzystywane są do tworzenia sieci pomiarowych przez kilkadziesiąt miast w Polsce. Ich wskazania tylko minimalnie różnią się od wskazań ponad 1000-krotnie droższego sprzętu używanego przez Wojewódzkie Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Sensory zakupione przez Urząd Miejski wraz z ich obsługą do końca bieżącego roku kosztowały w sumie nieco ponad 5 tys. zł. Zostały zainstalowane na budynkach szkolnych - SP 1 przy ulicy Kilińskiego, SP 13 przy ulicy Łąkowej, SP 7 przy ulicy Grunwaldzkiej i SP 11 przy ulicy Warneńczyka.

Uzupełnią one dane zbierane przez stację monitoringu powietrza rzeszowskiego WIOŚ funkcjonującą na terenie przy Gimnazjum nr 1 przy ulicy Biernackiego oraz mobilną stację monitoringu powietrza zakupioną w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Mobilny monitoring funkcjonuje w naszym mieście już od kilku miesięcy prowadząc pomiary w wybranych punktach miasta, a także pomiary interwencyjne. Jak do tej pory te badania pokazują że jakość powietrza w Mielcu jest dobra. Prawdziwym testem dla całego systemu będzie rozpoczynający się już niedługo okres grzewczy.

Cztery pierwsze sensory zainstalowane na szkolnych budynkach to początek budowy nowej sieci pomiarowej służącej do walki z mieleckim smogiem. Urząd Miasta liczy na to, że zakupem takich w sumie niezbyt kosztownych urządzeń będą zainteresowane mieleckie firmy dla których stan powietrza jakim oddychamy w Mielcu jest sprawą priorytetową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE