Reklama

Senat: ustawa rozszerzająca kompetencje PFR w związku z koronawirusem wraca do Sejmu

Opublikowano: wt, 31 mar 2020 10:40
Autor:

Senat: ustawa rozszerzająca kompetencje PFR w związku z koronawirusem wraca do Sejmu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek jedną poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje PFR w związku z koronawirusem, tym samym wraca ona do Sejmu. Niższa izba parlamentu ma się nią zająć we wtorek.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej senatorowie poparli jedną poprawkę do ustawy, jaką zaproponowała senacka komisja finansów; miała ona charakter legislacyjny - naprawiała błędne odesłanie.

Nowela ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Do zadań PFR będzie należało np. podejmowanie działań służących zapobieganiu lub łagodzeniu skutków sytuacji kryzysowych. Fundusz będzie udzielał m.in. firmom wsparcia finansowego.

Ustawa zakłada, że w latach w latach 2020–2029 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym noweli wyniesie 11,7 mld zł.

Podczas prac nad nowelą w Senacie, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniała, że daje ona "oprzyrządowanie" do realizacji tarczy antykryzysowej.

"To jest ten komponent inwestycyjny. Dokapitalizowanie PFR w celu utworzenia funduszu na proste inwestycje w podmioty, które na mocy prawa bankowego dzisiaj nie mogłyby uzyskiwać tego typu pomocy. Mówimy tutaj o inwestycjach, wsparciu przedsiębiorców, o pożyczkach, także pożyczkach dla małych i średnich firm, dla których dzisiaj PFR praktycznie nie ma oferty" - tłumaczyła.

Jak mówiła chodzi np. o nabywanie obligacji, wierzytelności, czy przystępowanie do spółek osobowych.

Nowe przepisy usuwają ograniczenia wynikające z dotychczasowych przepisów, np. przez dopuszczenie udzielania finansowania przedsiębiorcom nie tylko w formie obejmowania akcji lub udziałów (czyli nowo wyemitowanych), ale także przez ich nabycie (tj. z obecnego kapitału zakładowego).

"Drugi ważny komponent to jest także element, który jest związany z instrumentem leasingowym, utworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu, w wysokości 1 mld 700 mln zł" - dodała Emilewicz.

Minister informowała również, że instrumenty przewidziane w noweli mają być gotowe do drugiego tygodnia kwietnia.

Sejm w nocy z piątku na sobotę uchwalił ustawę rozszerzającą kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju. To jedna z ustaw należących do tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z harmonogramem Sejmu, ustawami składającymi się na tarczę, posłowie mają zająć się we wtorek.

Tarcza antykryzysowa to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.