Reklama

Reklama

Sarnów jedną z najpiękniejszych wsi na Podkarpaciu

Opublikowano: 29 grudnia 2020 09:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 wiosek z województwa podkarpackiego zostało wyróżnionych w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2020”. Wśród nich znalazła się miejscowość Sarnów z gminy Tuszów Narodowy - jako jedyna z powiatu mieleckiego.

W konkursie wzięło udział 31 sołectw. Podczas oceny zwracano uwagę m.in. na walory estetyczne, krajobrazowe, zabytki, realizowane inicjatywy, infrastrukturę techniczną. 

Sarnów zdobył 7 miejsce spośród zakwalifikowanych 31 miejscowości z całego województwa podkarpackiego.

Wręczenie nagród miało miejsce 28 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. 

- Jako wójt gminy cieszę się z tego wyróżnienia i gratuluję mieszkańcom nagrody oraz społecznej postawy i troski o swoją miejscowość - mówi wójt Andrzej Głaz.

Sarnów to urokliwa wieś, położona w gminie Tuszów Narodowy, w obrębie Kotliny Sandomierskiej, z historią sięgającą końca XVIII wieku. Na specyficzny i indywidualny wizerunek wsi składa się wiele czynników. Wyjątkowy klimat tworzy urokliwy kościół i jego otoczenie oraz stare zabudowania mieszkalne, co stanowi przykład dbałości o dobra kultury mniejszości narodowych, które dawniej zamieszkiwały te tereny, pozostawione rodzinom polskim.

Wioska, pomimo że jest mała (liczy ponad 360 mieszkańców), działa prężnie i często daje przykład jak dbać o swój wizerunek innym, znacznie większym i bogatszym miejscowościom. Kilku lokalnych liderów jest inicjatorem realizowanych projektów, które na przestrzeni ostatnich lat zmieniły wizerunek wioski.

Samo położenie Sarnowa przy wytyczonej przez założycieli prostej drodze na odcinku ponad 1 km, gdzie za zabudowaniami z jednej strony płynie malownicza Babulówka, a z drugiej rozciągają się urokliwe zakątki leśne, daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłej atmosfery. Można tutaj pooddychać czystym powietrzem, wypocząć, posłuchać śpiewu ptaków i skorzystać z gościnności mieszkańców, którzy są dumni ze swej wioski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -1

    Z siekierami

    biegają , wieszają się ale najładniejsza poniemiecka wiocha