Reklama

Salowe, technicy i pracownicy transportu medycznego otrzymają 5 tys. zł.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pogotowie Ratunkowe w Mielcu

Salowe, technicy i pracownicy transportu medycznego otrzymają 5 tys. zł.  - Zdjęcie główne

Pracownicy niemedyczni dostaną dodatek. | foto Pogotowie Ratunkowe w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypłata dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych stanie się faktem. Pieniądze mają trafić na konta w czerwcu. Dodatek mają otrzymać pracownicy zaangażowani w walkę z epidemią.

- Celujemy na czerwiec z wypłatą dodatku covidowego dla personelu niemedycznego szpitali - poinformował w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodatek mają otrzymać pracownicy zaangażowani w walkę z epidemią.

 

Za pracę przy pandemii

 

Podczas wtorkowego (11 maja) spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych ustalono między innymi, że niemedyczni pracownicy szpitali zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają jednorazowy dodatek covidowy.

Nowe przepisy obejmują m.in. salowych, noszowych, techników, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego.

- Postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił - dodatkowe wsparcie obejmie osoby, które przepracowały co najmniej 21 dni "w obszarze covidowym".

- Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę tej bardzo ważnej części personelu niemedycznego - przekazał na konferencji prasowej szef rządu.

To, że personel niemedyczny szpitali zaangażowany w walkę z epidemią powinien zostać doceniony i otrzymać jednorazowy dodatek covidowy było jednym z ustaleń wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych.

Minister Zdrowia zapowiedział, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu.

 

Walka o dodatek

 

Dotychczas na dodatki covidowe dla personelu medycznego NFZ przelał szpitalom kwotę 4 mld zł. Dodatki przyznane zostały dla 36,5 tys. lekarzy, 53,9 tys. pielęgniarek, 19,7 tys. ratowników oraz ponad 13 tys. pozostałego personelu medycznego - przekazał resort zdrowia.

Platforma Obywatelska opublikowała ostatnio wpis na Twitterze, w którym zarzuciła rządowi, że pozbawia personel medyczny dodatków covidowych, a kancelarii wypłaca premie.

- Polaku! Władza śmieje Ci się w twarz. Ludzie pracujący na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 pozbawieni dodatków. Urzędnicy Kancelarii Premiera z nagrodami opiewającymi na 857 000 zł. Czy trzeba wyraźniejszego dowodu, gdzie rząd ma ciężko pracujących Polaków!? - ocenili politycy partii.

Do wpisu Platformy została dołączona grafika z napisem: "Pielęgniarkom odmówili dodatków. W Kancelarii Premiera wypłacili sobie 857 tysięcy zł nagród".

Na wpis PO odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

- Warto znać fakty i dyskutować o faktach: Dotychczas na dodatki covidowe dla personelu medycznego NFZ przelał szpitalom kwotę 4 mld zł. Dodatki przyznane zostały 36,5 tys. lekarzy, 53,9 tys. pielęgniarek, 19,7 tys. ratowników oraz ponad 13 tys. pozostałego personelu medycznego - napisał resort zdrowia na Twitterze.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę o przekazaniu jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. Jak mówił, dodatkowe wsparcie obejmie osoby, które przepracowały co najmniej 21 dni "w obszarze covidowym".

Minister zdrowia zobowiązał prezesa NFZ w ubiegłym roku do przyznania personelowi zawodów medycznych dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za pracę, jeśli zatrudnieni są w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub z zakażeniem koronawirusem.

Dodatek otrzymują też osoby wykonujące zawód medyczny w SOR-ach lub w izbach przyjęć, w zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa, jak również osoby zajmujące się diagnostyką laboratoryjną w "laboratoriach umieszczonych na wykazie ministra zdrowia, zlokalizowanych w szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2.

Dodatek taki osoby uprawnione otrzymują zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie może on jednak przekraczać 15 tys. zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy