Reklama

Są pieniądze na remonty zabytkowych kościołów i kapliczek. Których?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W mieleckim starostwie podpisano umowy na wykonanie niezbędnych prac remontowych i konserwatorskich w zabytkach znajdujących się na terenie powiatu: w Gawłuszowicach, Przecławiu, Zdziarcu i Jaślanach.

Z beneficjentami dotacji spotkali się przedstawiciele Zarządu Powiatu Mieleckiego: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski. Podczas spotkania podpisano stosowne umowy, dzięki którym kolejne obiekty wpisane do rejestru zabytków będą mogły przejść niezbędne prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Łączna wartość przekazanego wsparcia to 62 500 zł.

Wsparcie otrzymały:

  • Parafia pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach – 27 500 zł – konserwacja estetyczna fragmentu ściany północnej od strony prezbiterium w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach.
  • Gmina Przecław – 10 000 zł – remont kapliczki położonej u zbiegu ul. Kilińskiego i Weneckiej w Przecławiu w zakresie wymiany spróchniałego pokrycia dachu z gontu, wymiany drewnianych bali konstrukcyjnych zagrażających konstrukcji, wymiany zmurszałych zewnętrznych desek okrywowych, zewnętrznych słupów podcieniowych i doprowadzenie do pierwotnego wyglądu, wymiany nawierzchni chodnika i obejścia oraz podbudowy z kostki betonowej na granitową oraz budowy instalacji odgromowej.
  • Parafia Nawiedzenia NMP w Zdziarcu – 15 000 zł – konserwacja techniczna i estetyczna struktury ołtarza wraz z wykonaniem złoceń i srebrzeń oraz pełną konserwację snycerki ornamentowej w kościele parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP w Zdziarcu.
  • Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Jaślanach – 10 000 zł – przeprowadzenie prac organomistrzowsko-konserwatorskich przy organach piszczałkowych - etap II, znajdujących się w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jaślanach.
Warto wspomnieć, że przekazywanie środków na renowację lokalnych zabytków jest coroczną praktyką powiatowego samorządu, służącą przywróceniu monumentom ich dawnej świetności.

O wsparcie w postaci dotacji corocznie mogą ubiegać się właściciele bądź zarządcy obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy