Reklama

Rzeszowski bez najpiękniejszym drzewem w Polsce!

Opublikowano:
Autor:

Rzeszowski bez najpiękniejszym drzewem w Polsce!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spośród 50 zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Klub Gaja na najpiękniejsze drzewo w Polsce, zwyciężył on – czarny bez z Rzeszowa.

Do konkursu Drzewo Roku zgłosiła go Halina Sikora, która pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO.

 Drzewko rosnące na jednym z rzeszowskich osiedli liczy około 200 lat i prawdopodobnie było jeszcze elementem kompozycyjnym ogrodów zamkowych rodu Lubomirskich. Obwód pnia wynoszący 125 cm koresponduje z wielką zieloną koroną, na wiosnę ukwieconą pięknymi, białymi kwiatami. Halina Sikora podkreśla, że bez czarny z Rzeszowa może być jedynym  drzewem bzu czarnego w tak okazałej formie w Polsce, a może i nawet  w tej części Europy. Zazwyczaj bez czarny  występuje jako krzew, natomiast jego forma drzewiasta jest niezwykle rzadko spotykana.

Do finału konkursu trafiło 16 drzew, na których internauci oddali łącznie ponad 13 tysięcy głosów. Na rzeszowski bez głosowało 2315 internautów.

To duży sukces mówi pani Halina, która nie kryje zadowolenia z zaangażowania się w głosowanie wielu rzeszowian, a także Polaków z całego kraju i  z zagranicy, bo głosy płynęły m. in. z USA, Kanady, Szwajcarii, Rosji. Dzięki temu czarny bez rosnący w stolicy Podkarpacia będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Głosowanie odbędzie się dopiero w lutym 2020 roku, to czy drzewo z Rzeszowa zwycięży będzie zależało od mobilizacji internautów. Liczymy na to, że do pani Haliny obok statuetki Drzewo Roku 2019, trafi także statuetka Europejskie Drzewo Roku 2020.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE