Reklama

Reklama

Rząd przedstawił szczegóły polityki prorodzinnej. Pieniądze na dzieci i mieszkania

Opublikowano: pt, 18 cze 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: News4Media

Rząd przedstawił szczegóły polityki prorodzinnej. Pieniądze na dzieci i mieszkania - Zdjęcie główne

Pieniądze na dzieci i mieszkania. Rząd przedstawił szczegóły polityki prorodzinnej. | foto News4Media

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości „Rodzina jest oczkiem w głowie rządu” – mówi premier Morawiecki i przedstawia rozwiązania, które mają sprawić, że w Polsce będzie się rodziło więcej dzieci i będzie łatwiej je wychować. Czwartkowa (17 czerwca) konferencja prasowa była zapowiadana od kilku dni, bo to na niej miały zostać przedstawione szczegóły „Polskiego Ładu” w sferze polityki prorodzinnej. Chodzi nie tylko o zabezpieczenie bytu, ale także sprawienie, że będzie rodziło się więcej dzieci.

Reklama

-Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej. mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że wszystkie działania rządu mają zatrzymać negatywny trend, jakim jest m.in. przychodzenie na świat małej liczby dzieci. W 2020 r. urodziło się w Polsce tylko ok. 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 2003 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

WERSOW przeszła operacje! Nagrała film o zabiegu


-Nasza Strategia Demograficzna jest kompatybilna ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i z Polskim Ładem. Wyznacza kierunki i pokazuje kompleksowość działań zmierzających do poprawy struktury demograficznej kraju.dodała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiadając, że nadal będą podejmowane takie działania jak „Program 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” czy „Karta Dużej Rodziny”. Mają być też nowe inicjatywy.

Kapitał opiekuńczy

To zapowiadane już 12 tys. zł wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze do rodziców mają wpływać w comiesięcznych transzach. Można będzie wybrać, czy będzie tak przez rok, czy dwa lata po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Nowe żłobki

Maląg mówiła, że państwo chce rozbudowywać, już istniejącą sieć żłobków, a jednocześnie kapitał opiekuńczy jest rozwiązaniem dla osób, które wychowaniem dziecka chcą się zająć same. Ma to być "rekompensata utraty dochodów" w sytuacji, gdy rodzic chciał pracować w niepełnym wymiarze lub zatrudnić opiekę do dzieci.


Fot. News4Media


Mieszkania. "Chcemy wprowadzić instrument "mieszkanie bez wkładu", który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci." – mówiła minister Maląg.

Praca

Rodzinom mają też pomóc zmiany w Kodeksie Pracy. Rząd chce ukrócić możliwości zawierania umów na czas określony (do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy. Teraz to cztery umowy na 36 miesięcy).

Rodzice mają też otrzymać dodatkową ochronę przed zwolnieniem. -Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony.- poinformowała z kolei wiceminister Barbara Socha i zaznaczyła, że pracodawcy będą musieli informować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Zaprezentowany właśnie dokument teraz trafi do konsultacji społecznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.