Reklama

Ruszyli po emerytury

Opublikowano:
Autor:

Ruszyli po emerytury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy naszego powiatu ruszyli do mieleckiego oddziału ZUS po emerytury. Wszystko w związku z wejściem w życie zmian w reformie emerytalnej, obniżającej wiek uprawniający do tego świadczenia.

Od 1 października weszły w życie zmiany w przepisach emerytalnych. W związku z tym wiek emerytalny będzie znów wynosił: 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Wnioski o przyznanie emerytury na nowych zasadach można składać już od 1 września. I właśnie już początkiem września do mieleckiego ZUS-u ustawiały się spore kolejki osób, które bez namysłu chciały skorzystać ze zmian i ubiegać się o przysługujące im świadczenia.

Kolejki?

Wiele osób skarżyło się przede wszystkim na to, że w celu złożenia wniosku trzeba postać w kolejce. W pierwszych dwóch tygodniach września pracownicy obsługi przyjmowali od 200 do 300 wniosków dziennie, a zwykle jest ich około 20.

- W tej chwili kolejek już nie ma – uspokaja kierownik inspektoratu Wiesław Jaje. - Na początku września kolejki były dość duże, w związku z tym, że dokumenty złożone we wrześniu będą podlegać weryfikacji w październiku. W tej chwili czas oczekiwania jest już normalny. Staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów ZUS i we wrześniu zwiększyliśmy ilość obsługujących ich stanowisk, tak więc czas oczekiwania nie był aż taki długi. Wniosek można także przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć go elektronicznie, chociaż w tym ostatnim przypadku wizyta w urzędzie i tak będzie konieczna, bo trzeba dostarczyć oryginały wszystkich dokumentów.

Według danych przytoczonych przez kierownika, na terenie Podkarpacia jest około 17 000 osób, które po zmianie przepisów będą miały prawo do przejścia na emeryturę. Na terenie działania inspektoratu, czyli w powiecie mieleckim i kolbuszowskim, jest to szacunkowo około 3000. Już we wrześniu złożyło dokumenty 1500 osób. 

 

Więcej w numerze 40 Tygodnika Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE