Rowerowa Majówka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Surowa/ Górki śladami historii [ZDJĘCIA]
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Agata Kozioł | Zdjęcie: OSP Surowa
Zobacz
galerię
20
zdjęć
galerię
20
zdjęć
Śladami historii. | foto OSP Surowa
reklama
WiadomościW czwartek 1 maja odbył się rajd rowerowy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zorganizowany w ramach majówki.
Trasa rajdu wiodła śladami wielkich wydarzeń historycznych regionu.
reklama
W czwartek 1 maja odbył się rajd rowerowy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zorganizowany w ramach majówki.
Trasa rajdu wiodła śladami wielkich wydarzeń historycznych regionu. Uczestnicy mieli okazję nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również poznać ważne miejsca i osoby związane z lokalną historią. Była to doskonała lekcja patriotyzmu w ruchu, która na długo pozostanie w pamięci młodych druhów.
Rajd rowerowy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Surowa / Górki – Śladami Historii i Patriotyzmu , który prowadził z miejscowości Górki do Tuszowa Narodowego. Maj to jeden z najważniejszych miesięcy w historii naszej ojczyzny – pełen świąt narodowych i refleksji nad losem Polski. Dlatego to właśnie postanowiono wyruszyć w trasę, by odwiedzić miejsca o wyjątkowym znaczeniu patriotycznym i edukacyjnym. \
1. Sadkowa Góra – Pomnik brytyjskich lotników Pierwszym przystankiem był pomnik upamiętniający zestrzelenie samolotu RAFu Halifax o nr BB 438 w dniu 5 maja 1944 roku. Maszyna niosła pomoc dla Armii Krajowej walczącej w okolicach Zamościa. W wyniku ataku niemieckich luftwaffe na brytyjski samolot zginęło pięciu członków brytyjskiej załogi a dwóch dostało się do niewoli. Zginęła także 15 letnia mieszkanka miejscowości Sadkowa Góra, Cecylia Podleszańska na której dom runął zestrzelony Halifax.
2. Gawłuszowice – Kościół św. Wojciecha Kolejnym etapem był kościół pw. św. Wojciecha, patrona Polski, związanego z Tysiącleciem Korony Polskiej. Święty Wojciech, biskup i męczennik, zginął 23 kwietnia 997 roku z rąk Pruskich pogan( dzisiejsze tereny Warmi i Mazur) w trakcie misji chrystianizacyjnej. Jego ciało zostało wykupione przez księcia Bolesława Chrobrego za równowartość jego masy w złocie, późniejszego pierwszego króla Polski koronowanego w 1025 r. 3. Tuszów Narodowy – Dom urodzenia gen. Władysława Sikorskiego.
Ostatnim punktem była wizyta w domu rodzinnym generała Władysława Sikorskiego urodzonego 20 Maja 1881r - premiera rządu RP na uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych ,który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach katastrofy lotniczej samolotu Liberator AL 523 u wybrzeży Giblartaru 4 lipca 1943r.
Wszyscy uczestnicy okazali się bardzo wytrwali i wykazali duże zaangażowanie podczas tego wymagającego rajdu pokonując trasę 46 km. Najmłodszy uczestnik rajdu, który pokonał w całości na rowerze tę trasę to nasz członek drużyny dh Bartosz Półgrabi lat 7.
Ksiądz proboszcz Tomasz Starzec wspierał uczestników duchowo i fizycznie podczas, niezastąpieni rodzice, którzy zdecydowali się wziąć udział w rajdzie oraz pomóc w jego zabezpieczeniu. Tadeusz Półgrabi , Ewelina Strycharz , Anna Półgrabi Pezda Do zobaczenia na następnej tarasie Powiat Mielecki Gmina Tuszów Narodowy , Gmina Borowa , Gawłuszowice
Pomnik brytyjskich lotników w Sadkowej Górze upamiętnia tragiczne wydarzenie z 5 maja 1944 roku, kiedy to samolot RAF typu Halifax BB438 został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą podczas misji zrzutowej dla Armii Krajowej. Maszyna spadła na dom mieszkalny, wywołując pożar, w którym zginęło pięciu z siedmiu członków załogi oraz 15-letnia mieszkanka wsi . Pomnik, ufundowany przez społeczność Gminy Borowa oraz WSK PZL Mielec w 46. rocznicę katastrofy, znajduje się w pobliżu mostu na rzece Breń. Na tablicy pamiątkowej widnieją nazwiska poległych lotników: Chorąży Eric A. Aldred (pilot) Starszy sierżant Michael E. Agar (mechanik pokładowy) Starszy sierżant Ralph Dawes (radiooperator) Starszy sierżant Neil W. Johnstone (strzelec) Starszy sierżant Ronald A. Menday (strzelec). Dwóch pozostałych członków załogi przeżyło katastrofę i dostało się do niewoli niemieckiej . Pomnik stanowi ważne miejsce pamięci o alianckich lotnikach, którzy ryzykowali życie, niosąc pomoc walczącej Polsce. Jest także celem licznych uroczystości rocznicowych, stanowiąc symbol międzynarodowej solidarności i wspólnej walki o wolność.
reklama
1 z 20
2 z 20
3 z 20
4 z 20
5 z 20
6 z 20
7 z 20
8 z 20
9 z 20
10 z 20
11 z 20
12 z 20
13 z 20
14 z 20
15 z 20
16 z 20
17 z 20
18 z 20
19 z 20
20 z 20
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.