Reklama

Rondo zastąpi skrzyżowanie na ulicy Sienkiewicza z ul. Drzewieckiego?

Opublikowano:
Autor:

Rondo zastąpi skrzyżowanie na ulicy Sienkiewicza z ul. Drzewieckiego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak pokazują statystyki, skrzyżowanie ul. Sienkiewicza z ul. Drzewieckiego i al. Ducha Świętego w Mielcu jest wyjątkowo niebezpieczne. Co ciekawe, przyczyną tej sytuacji wcale nie jest zła organizacja ruchu w tym miejscu, tylko kierowcy łamiący przepisy drogowe. Powiatowy Zarząd Dróg, który opowiada za drogę, przygotowuje właśnie koncepcję przebudowy krzyżówki na rondo.

20 kolizji z udziałem samochodów i 4 potrącenia rowerzystów, w tym jeden poważny wypadek, w którym ucierpiał kierujący jednośladem, to bilans ubiegłego roku, jeśli chodzi o zdarzenia drogowe w okolicy skrzyżowania przy ul. Sienkiewicza. Wydawać by się mogło, że sytuacja ta jest przyczyną złej organizacji ruchu w tym miejscu. To jednak nieprawda. Jak dowiadujemy się z policji, odpowiedzialni za zdarzenia są głównie kierowcy, którzy są nieostrożni i notorycznie łamią przepisy ruchu drogowego. Bez winy nie pozostają też piesi uczestnicy ruchu. Za skrzyżowanie odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Mielcu. Droga relacji Tuszów - Chorzelów – Mielec to odcinek dawnej drogi wojewódzkiej nr 985, która w 2015 r. została przejęta przez zarząd dróg powiatowych.

W 2017 r. na wniosek policji i komisji ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu została wprowadzona  na tym skrzyżowaniu zmiana w stałej organizacji ruchu, która miała zażegnać istniejący od lat problem. Wprowadzona została możliwość jazdy na wprost ul. Sienkiewicza tylko jednym pasem ruchu, dwa pozostałe od tej pory miały służyć wyłącznie do skrętu w al. Ducha Świętego. Pomimo tej zmiany w dalszym ciągu zdarzało się, że kierowcy jechali  niezgodnie z oznakowaniem na skrzyżowaniu.

Żeby zwiększyć bezpieczeństwo w obrębie wypadkowego skrzyżowania, Komenda Powiatowa Policji w Mielcu ponownie wystąpiła do zarządcy drogi. Tym razem wniosła o zmianę organizacji ruchu w obrębie skrzyżowania - zasugerowała jego przebudowę na rondo. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, KPP wnioskowała też o zastosowanie na przejściach dla pieszych urządzeń umożliwiających ich bezpieczniejsze przemieszczanie się (sygnalizacje świetlne).

 - Z uwagi na to, że najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników dróg, Zarząd Powiatu Mieleckiego wraz z Powiatowym Zarządem Dróg w Mielcu uważa, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem na tym skrzyżowaniu byłoby zastosowanie ronda, które wymusi znaczne ograniczenie prędkości, a co za tym idzie, złagodzi skutki ewentualnych zdarzeń. Pozwoli ono również na szybsze włączanie się do ruchu z dróg obecnie podporządkowanych – al. Ducha Świętego i ul. Drzewieckiego. Obecnie PZD przygotowuje we własnym zakresie koncepcję przebudowy skrzyżowania na rondo i analizuje możliwości jego usytuowania w granicach pasa drogowego - informuje nas Maciej Jemioło, członek Zarządu Powiatu Mieleckiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE