Reklama

Rewolucyjna zmiana zasad. W czerwcu też będzie się opłacało przejść na emeryturę

Opublikowano: sob, 16 maj 2020 08:40
Autor:

Rewolucyjna  zmiana zasad. W czerwcu też będzie się opłacało przejść na emeryturę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rewolucyjna zmiana zasad w ustalaniu wysokości emerytury. Do tej pory nikt nie chciał iść na emeryturę w czerwcu bo tracił w stosunku do emerytów z innych miesięcy nawet kilkaset złotych na wysokości przyszłych świadczeń. Teraz to się zmieni. W czerwcu też będzie się opłacało przejść na emeryturę.

Zmiany te wprowadziła uchwalona w miniony czwartek (14 maja) "Tarcza antykryzysowa 3.0", która ze względu na pandemie koronawirusa zrównuje na rok wszystkich przechodzących na emeryturę. To oznacza, że tegoroczni "czerwcowi emeryci" nie straca w porównaniu z osobami decydującymi o końcu kariery zawodowej w innych miesiącach.

 

O tym jak ważna jest to zmiana, świadczą dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory w czerwcu na emeryturę przechodzi tylko 1 proc. wszystkich emerytów. Dla przykładu w 2019 r. było to 2,7 tys. spośród 295,4 tys. osób.

O co chodzi z tym czerwcem? Dlaczego nikt nie chciał być „czerwcowym emerytem”? Wynikało to z konstrukcji przepisów o ustalaniu wysokości emerytury, na którą składają się dwa czynniki - długość stażu pracy i wysokość zebranych składek, a ponadto trzeci, którym jest miesiąc przejścia na emeryturę.

Fakt, że im dłuższa praca i więcej składek to wyższa emerytura jest oczywisty. Kwestia wyboru miesiąca przejścia na emeryturę jest bardziej skomplikowana i bierze się z tego, że poza wysokością odprowadzanych składek na wysokość emerytury wpływa także ich waloryzacja, która dokonuje się w systemie rocznym i kwartalnym.

Wyjaśniamy. Jeśli wniosek o emeryturę złożymy od stycznia do maja to uwzględniana jest waloryzację z roku poprzedniego oraz waloryzacje kwartalne. Tak samo dzieje gdy składamy wniosek od lipca do grudnia, wtedy uwzględnia jest waloryzację z danego roku i waloryzacje kwartalna. Wniosek złożony w czerwcu podlega jedynie waloryzacji rocznej. W efekcie wyliczona emerytura może być nawet o kilkaset złotych niższa.

Ten dziwny przepis z innym liczeniem emerytury złożonej w czerwcu zanany był od dawna. Od dawna wznoszono też, żeby to zmienić, ale nikt nic z tym nie robił. Dlaczego? Oczywiście chodziło o pieniądze. Kiedyś przegłosowano dziwny przepis, a później dla wszystkich było to wygodne, bo budżet państwa oszczędzał kilka milionów złotych rocznie.

Teraz wreszcie rząd przyznał, że zapis o „czerwcowych emeryturach” jest niesprawiedliwy i zmienił to. Odpowiednie zapisy w „tarczy antykryzysowej 3.0” sprawiają, że osoby przechodzące na emeryturę w 2020 r. będą mogły podjąć decyzję o końcu kariery zawodowej w czerwcu i nie stracą. Przepisy przewidują bowiem, że wysokość emerytury wyliczanej w czerwcu nie może być niższa niż gdyby została ustalona 31 maja.

Rozwiązanie to ma obciążyć tegoroczny budżet państwa kwotą przynajmniej 2 mln zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.