Reklama

Remont dworca kolejowego w Mielcu coraz bliżej i coraz głośniej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budynek dworca kolejowego w Mielcu znalazł się na liście obecnie realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych. To kolejny krok do jego rewitalizacji.

- Potrzeba remontu dworca kolejowego w Mielcu jest oczywista dla mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego. Ten postulat obecny jest już od wielu lat, jednak aby mógł zostać zrealizowany potrzeba było najpierw przywrócić kolejowe połączenia pasażerskie do naszego miasta – mówi poseł Fryderyk Kapinos. – Pociągi kursują już na linii Mielec – Dębica, ku końcowi zmierza remont odcinka torów z Mielca do Padwi Narodowej. Remont dworca kolejowego w Mielcu jest coraz bliżej.

O potrzebie zarówno przywrócenia kolejowych połączeń pasażerskich do Mielca, jak również rewitalizacji budynku miejscowego dworca kolejowego obecny poseł na Sejm RP mówił już jako radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego w kadencji 2010 – 2014, w latach 2013 – 2014 pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki i Infrastruktury. 

- W 2018 roku pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Mielca rozmawiałem o remoncie dworca kolejowego w Mielcu m.in. z ówczesnym Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Andrzejem Bittelem – informuje poseł.

Pierwszą interpelacją poselską posła Fryderyka Kapinosa, w grudniu 2019 roku, była ta dotycząca umieszczenia dworca PKP w Mielcu na liście inwestycji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury mogliśmy m.in. przeczytać, że „dworzec kolejowy w Mielcu nie został zakwalifikowany do realizacji w ramach PID na lata 2016-2023 ze względu na zawieszony ruch pasażerski na linii kolejowej nr 25”, jednak „w związku z prowadzoną obecnie przez PKP PLK S.A. rewitalizacją linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica, modernizacja dworca kolejowego w Mielcu została wpisana przez PKP S.A. na listę planowanych zadań inwestycyjnych PKP S.A. na lata 2021-2027.”

- Pod koniec września 2021 roku Mielec odwiedził Premier Mateusz Morawiecki. Po konferencji prasowej przy dworcu kolejowym rozmawialiśmy o potrzebie remontu jego budynku. Premier zgodził się co do potrzeby rewitalizacji budynku i zapewnił mnie o wsparciu dla tego przedsięwzięcia – wspomina poseł Kapinos.

W styczniu br. odbyło się spotkanie posła Fryderyka Kapinosa z Członkiem Zarządu PKP S.A., Ireneuszem Maślanym, na temat potrzeby gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Mielcu wraz z dostosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych. Uchwałą Zarządu PKP S.A. z dnia 2 sierpnia br., dworzec kolejowy w Mielcu został włączony do obecnie realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych.

We wtorek, 13 września odbyły się spotkania posła Fryderyka Kapinosa z Andrzejem Adamczykiem, Ministrem Infrastruktury; Andrzejem Bittelem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ireneuszem Maślanym, Członkiem Zarządu PKP S.A.

- To były dobre rozmowy na temat obecnej sytuacji związanej z remontem dworca kolejowego w Mielcu – ocenia poseł Fryderyk Kapinos. – Miałem okazję podziękować za dotychczasowe działania oraz omówić kolejne w tej sprawie - dodaje.

- W sprawie dworca kolejowego w Mielcu spotkaliśmy się z Panem Posłem Fryderykiem Kapinosem kilkanaście razy. Prowadzimy rozmowy o tej sprawie od czasów, gdy Pan Poseł pełnił funkcję Prezydenta Miasta Mielca  - mówi wiceminister Andrzej Bittel. – Sukcesywnie stawiane są kolejne kroki zmierzające do rewitalizacji mieleckiego dworca kolejowego – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Ireneusz Maślany. – Od dłuższego czasu rozmawiamy z Panem Posłem Fryderykiem Kapinosem na temat postępów prac nad przystąpieniem do realizacji remontu dworca kolejowego w Mielcu. To właśnie na wniosek Pana Posła wykonaliśmy analizę, która potwierdziła słuszność rewitalizacji tego obiektu – podkreśla.

Dworzec PKP Mielec został wprowadzony do bieżącego Programu Inwestycji Dworcowych z szacunkową kwotą całkowitą 10,1 mln zł. Trwa wstępna część procesu przygotowania inwestycji, po której będzie znany zakres i harmonogram inwestycji. Trwają uzgodnienia PKP ze spółkami kolejowymi, JST, WKZ, gestorami sieci - aktualnie spływają odpowiedzi dotyczące zakresu inwestycji. Rozpoczęcie opracowywania schematów funkcjonalno-przestrzennych zaplanowane jest na październik br.

- Obecnie osoby, które jeszcze dwa lata temu podawały pod wątpliwość szanse na remont dworca kolejowego w Mielcu… z dumą ogłaszają jego remont. Cieszę się, że działania moje i rządu Prawa i Sprawiedliwości potrafią przekonać nawet polityków opozycji, tych partii za których rządów zlikwidowano pasażerskie połączenia kolejowe do Mielca, co przyczyniło się do fatalnego stanu miejscowego dworca kolejowego  – podsumowuje poseł Fryderyk Kapinos.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy