Reklama

Ratujmy ciężko chorą mielczankę! Każdy może pomóc!

Opublikowano:
Autor:

Ratujmy ciężko chorą mielczankę! Każdy może pomóc!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Martyna, mielczanka, ma 25 lat, a 6 grudnia św. Mikołaj przywędrował do niej z diagnozą ostrej białaczki limfoblastycznej. Na początku był szok i niedowierzanie, a później chęć do podjęcia walki. Chce żyć, a my mamy szansę jej pomóc.

10 października w Warszawie (tam Martyna mieszkała i pracowała do tej pory) rozpoczęła się diagnostyczna gehenna, która trwała nieco ponad 35 dni. Bilans: 4 wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, 2 wizyty na SOR-ze. Niestety... Żaden z lekarzy nie był w stanie powiedzieć, co tak właściwie jej dolega. Chodziła od drzwi do drzwi, a odsyłana była z kolejnym nowym antybiotykiem do domu z diagnozą: infekcja niewiadomego pochodzenia.

W końcu diagnoza

W ciągu kilku tygodni pojawiły się kolejne objawy: niedziałające antybiotyki (w miesiąc dostała ich 3), opryszczka, przyspieszona akcja serca, kołatania serca, wysoka gorączka do 40 stopni, nocne poty, silne krwotoki z nosa.

22 listopada. Jeden dzień w miarę dobrego samopoczucia pozwolił jej na przyjazd do rodzinnego Mielca. Niestety... Już następnego dnia znów dostała wysokiej gorączki i musiała skierować się do szpitala. Dzięki szybkiemu działaniu i pomocy lekarzy, została odesłana na oddział hematologii w Rzeszowie. Tam, po przejściu wielu specjalistycznych badań krwi, kilkukrotnych punkcji szpiku, kości i kręgosłupa, 6 grudnia padła ostateczna diagnoza - ostrej białaczki limfoblastycznej. Usłyszała jedno: chemioterapia i przeszczep szpiku. 

Jeszcze będzie pięknie

Przyjęcie do świadomości takiej diagnozy jest niesamowicie trudne. W pierwszych godzinach wręcz niemożliwe. Szok i niedowierzanie: "Ale jak to, nowotwór, przecież ja zawsze byłam zdrowa? To nie mogą być moje wyniki badań, nie moja diagnoza. Pomylili się"- wspomina Martyna. W głowie pojawia się istna gonitwa myśli, masa pytań. Morze wylanych łez. Gdy nerwy i emocje opadły, postanowiła podejść do sprawy nieco rozważniej i bardziej rzeczowo. Zaczęła czytać artykuły naukowe, blogi. Wszystko, co stanowiło źródło informacji na temat, co tak właściwie kryje się pod tą chorobą. Ostra białaczka rozwija się w organizmie bardzo szybko! Niezdiagnozowana w ciągu kilku tygodniu może prowadzić do śmierci - dlatego też tak ważne jest, aby dbać o regularne badania; wykonywanie zwykłej morfologii już wstępnie może wykazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu krwi w organizmie. Leczenie chemią trwa nawet kilka miesięcy, zawsze w warunkach szpitalnych i izolacji od świata zewnętrznego - podczas każdego cyklu chemioterapii odporność pacjenta zabijana jest dosłownie do zera. Całe dotychczasowe życie Martyny w jednym momencie obrało zupełnie inny tor, inny cel: pozbycie się nieproszonego gościa z krwi - nowotworu. Ale ogromna motywacja do działania, wsparcie bliskich osób, przyjaciół i rodziny, chęć pozytywnego nastawienia do choroby pozwoliły jej na szybkie pogodzenie się z myślą, że czeka ją długie, mozolne, kilkumiesięczne leczenie. - W tym momencie traktuję moją chorobę jako pewien etap w życiu, który po prostu trzeba przejść, z pokorą i cierpliwością, ale przede wszystkim z podniesioną głową i dobrym humorem. Jeszcze będzie pięknie, jeszcze będzie normalnie!- mówi Martyna.

Jak możemy pomóc?

W najbliższy piątek (20 grudnia) od godziny 15-20 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mielcu odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku, połączona ze zbiórką pieniężną na rzecz fundacji DKMS (więcej informacji: https://www.dkms.pl/pl). O godzinie 16:30 w tej szkole odbędzie się również koncert kolęd towarzyszący temu wydarzeniu.

Żeby móc się zarejestrować, wystarczy wypełnić formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.

 Im więcej osób przystąpi do rejestracji, tym więcej życia możemy wspólnie ocalić.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE