Reklama

Radni "Naszego Mielca" chcą odwołać Zarząd MARR-u. W tle konflikt o Aeroklub Mielecki [VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PT

Radni "Naszego Mielca" chcą odwołać Zarząd MARR-u. W tle konflikt o Aeroklub Mielecki [VIDEO] - Zdjęcie główne

Informacje o decyzji MARR-u przekazał Bogdan Bieniek z "Naszego Mielca". | foto PT

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Klub radnych miejskich „Nasz Mielec” podał do wiadomości publicznej zamiar wypowiedzenia umowy najmu pomieszczeń na lotnisku dla Aeroklubu Mieleckiego. Budynkiem administruje Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. W piśmie, które dotarło do Aeroklubu, jest informacja o tym, że organizacja ma sześć miesięcy na opuszczenie zajmowanych pomieszczeń. Zdaniem radnych „Naszego Mielca” - to skandal, a Zarząd MARR-u powinien zostać odwołany. Na razie nie znamy powodów wypowiedzenia umowy najmu. Na specjalnej konferencji nie pojawił się także szef mieleckiego Aeroklubu.

Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich zajmuje pomieszczenia na ul. Lotniskowej w Mielcu. Budynek należy do Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej radni miejscy z klubu "Nasz Mielec", poinformowali, że MARR chce, żeby Aeroklub opuścił wynajmowane pomieszczenia. Powodów takiej decyzji nie podano. Nie znają jej także radni "Naszego Mielca", jednak uważają, że to zła decyzja a sam Zarząd Agencji ich zdaniem, powinien zostać odwołany przez Prezydenta Mielca. 

Na ten moment nie wypowiedział się szef Aeroklubu Mieleckiego, ani Zarząd Agencji MARR S.A. Do sprawy będziemy jeszcze wracać. 

Konferencja prasowa radnych "Naszego Mielca" 

 

Publikujemy treść oświadczenia radnych "Naszego Mielca"

Zarząd Stowarzyszenia „Nasz Mielec” i klub radnych miejskich w Mielcu wnioskuje do Prezydenta Jacka Wiśniewskiego, jak współwłaściciela Spółki o niezwłoczne odwołanie zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. w Mielcu w osobach Łukasza Gajdowskiego — Prezesa i Antoniego Górskiego — Wiceprezesa, którzy poprzez kancelarię adwokacką wypowiedzieli umowę najmu siedziby Aeroklubowi Mieleckiemu przy ul. Lotniskowej, tym samym pozbawiając szans na prowadzenie działalności w tak zasłużonej dla Mielca organizacji. Decyzja ta została podjęta wbrew uzgodnieniom z przeszłości pomiędzy Gminą Miejską Mielec, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz MARR S.A. o zagwarantowaniu Aeroklubowi Mieleckiemu siedziby po przeniesieniu działalności na północną część lotniska zgodnie z planem zagospodarowania. 

Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich powstał w 1946 roku, czyli 77 lat temu przy Zakładach Lotniczych i stara się kultywować tradycje lotnicze naszego miasta. Tu zawsze szkoliło się kadrę dla lotnictwa cywilnego, wojskowego, sportowego, a także przemysłu lotniczego. Większość pilotów czy mechaników pracujących w dawnym PZL Mielec, to wychowankowie AM. W 1974 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby — hangaru (działki 30/4 i 28/6 Mielec obręb 3) i, pomimo że prowadzono ją ze środków WSK, był on przez znaczony do wyłącznego użytku przez Aeroklub Mielecki. Przy jego pracach uczestniczyło w czynie społecznym wielu mielczan i organizacji, co zostało udokumentowane wpisami w posiadającej przez Aeroklub Kronice.

Lata 90. to upadek WSK i bezrobocie na poziomie 22%. Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Mielec” była pierwszym krokiem dla ratowania miasta. Drugą decyzją było utworzenie uchwałą Rady Miejskiej w 2005 roku Mieleckiego Parku Przemysłowego. Na ten cel przeznaczono 94 ha, z czego 54 ha po zrestrukturyzowanym lotnisku w jego południowo-zachodniej części, która obejmowała siedzibę Aeroklubu Mieleckiego. Tę decyzję skutkowały tym, że południowa część lotniska została przeznaczona pod rozwój przemysłu, a na północną stronę miał być przeniesiony Aeroklub. Ponadto teren ten został przeznaczony pod rozwój lotnictwa lekkiego, szkoły lotnicze, zarządzanie lotniskiem, wieżę itp. Pamiętając znaczenie i zasługi stowarzyszenie Aeroklubu, Gmina Miejska Mielec zobowiązała się, przystępując do realizacji "Parku Przemysłowego", że nie odbędzie się to kosztem Aeroklubu Mieleckiego, mimo skomplikowanego stanu prawnego. Aeroklub Mielecki wyraził zgodę na przeniesieniu swej siedziby na północ Lotniska do części obiektu przy ul. Lotniskowej wybudowanego w ramach Parku Przemysłowego, który zarządzany jest przez MARR S.A.

Aeroklub Mielecki w czasach przed i w początkach przemian społeczno-gospodarczych, kiedy właścicielem lotniska był jeszcze Skarb Państwa, prowadził swoją działalność statutową, korzystając z przyznanych mu działek (działki 30/4 i 28/6 Mielec obręb 3) wraz z budynkami w południowo-zachodniej części lotniska, jako jego współużytkownik. Świadczy to dobitnie, że Aeroklub w racji zajmowanego przez siebie od dziesięcioleci zabudowanego gruntu na lotnisku w pełni kwalifikował się do przejęcia go w wieczystą dzierżawę. Aeroklub Mielecki posiada Certyfikaty Zarządzania i Obsługi (Serwis Lotniczy), Organizacji Szkolenia Lotniczego (DTO), jest Organizacją Pożytku Publicznego, w tym samym wszelkie zyski przeznaczone są na realizację celów statutowych. Rok 2022 był wyjątkowo trudny finansowo dla Aeroklubu z powodu zakazu lotów szybowcowych podczas pobytu na lotnisku wojsk amerykańskich. Dochody z tego tytułu jako właściciele terenu uzyskały MARR S.A. i Spółka Lotnisko, natomiast Aeroklub otrzymał jedynie faktury od MARR S.A. za wynajem powierzchni w hangarze, nie osiągając przychodów. Gmina Miejska Mielec jest odpowiedzialna za dochowanie zobowiązań wobec Aeroklubu w zakresie zapewnienia siedziby pod działalność statutową, czego domagaliśmy się we wcześniejszych interpelacjach do Prezydenta Miasta." 

Pismo jest podpisane przez radnych: Zdzisława Nowakowskiego i Bogdana Bieńka.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy