Reklama

Radni chcą odwołania starosty. Jest odpowiedź Zarządu Powiatu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Radni chcą odwołania starosty. Jest odpowiedź Zarządu Powiatu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnich tygodniach w powiecie mieleckim toczyła się dyskusja na temat funkcjonowania kardiologii w szpitalu specjalistycznym, a konkretnie, czy oddział powinien być prowadzony w dalszym ciągu przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, czy przejęty przez szpital. Na jednej sesji powiatu radni zagłosowali przeciwko oddaniu kardiologii w zarząd PAKS, jednak po protestach, również ze strony pracowników szpitala, na sesji nadzwyczajnej radni powiatowi zdecydowali się przedłużyć umowę z PAKS.

 Już podczas tamtej sesji odpowiedzialność starosty, Stanisława Lonczaka, za zaistniałą sytuację podkreślał radny Krzysztof Olszewski.

-  Pan dyrektor powiedział, że bierze odpowiedzialność za swoje decyzje, ale my też odpowiadamy przed wyborcami i te telefony, które odbieraliśmy po ostatniej sesji, że jest kryzys, że mieszkańcy nie będą mieli zapewnionych świadczeń, też dotknął nas.  Może pan zakończyć urzędowanie i pójdzie pan do Tarnowa, a my tu zostaniemy, żyjemy wśród mieszkańców,  po to nas wybrali, żebyśmy w jak najlepszym stopniu zapewnili świadczenia - przypomniał. - Myślę, że osobą najbardziej odpowiedzialną za ten chaos, za ten kryzys, jest właśnie pan Stanisław Lonczak. Nie potrafił przekonać koalicji rządzącej na poprzedniej sesji, że ten projekt jest dobry. Dziś też  próbuje nas nieudolnie do tego przekonać.  To pan starosta podnosi polityczną odpowiedzialność za te wszystkie wydarzenia i myślę, że honorowym rozwiązaniem dla osoby, która wywołała taki kryzys, jest podanie się do dymisji. Jeżeli pan starosta nie poda się do dymisji, to informuję pana, że na najbliższej sesji złożymy wniosek o pana odwołanie. To pan jest politycznie za to wszystko odpowiedzialny, pan musi wziąć całą odpowiedzialność i poddać się tej weryfikacji - zapowiedział.

Podczas poniedziałkowej (20 czerwca) absolutoryjnej sesji rady powiatu, radni PiS-u złożyli wniosek o odwołanie starosty powiatu mieleckiego Stanisława Lonczaka. Zwołali też konferencję prasową, na której wyjaśnili powody swojej decyzji.

W odpowiedzi, Zarząd Powiatu Mieleckiego wydał swoje oświadczenie.

- W związku z konferencją prasową czterech radnych powiatowych klubu PIS, Panów: Zbigniewa Tymuły, Marka Kamińskiego, Waldemara Barnasia i Krzysztofa Olszewskiego oświadczamy, co następuje:

 1. Nie zgadzamy się z zarzutem, że za rzekomy chaos związany z PAKS i medialną nagonkę na radnych odpowiada starosta. Naszym zdaniem jest to nieudolna próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od tego, że to między innymi trzech z biorących udział w konferencji radnych (Zbigniew Tymuła, Marek Kamiński, Krzysztof Olszewski) i pozostali radni z PIS obecni na sesji głosowali przeciwko kontynuacji świadczeń kardiologicznych przez PAKS. Zdecydowana negatywna opinia mieszkańców wyrażona w mediach społecznościowych, jak i dezaprobata Rady Ordynatorów szpitala, co do takiej decyzji Rady Powiatu w sprawie PAKS spowodowała nagłą zmianę postawy radnych PIS na sesji nadzwyczajnej i wstrzymanie się od głosu oraz podjęcie nerwowych i niezrozumiałych działań mających na celu ratowanie swojego wizerunku w społeczeństwie.

 • Wystąpienie radnych PIS o odwołanie starosty uważamy za nieuzasadnione merytorycznie i stanowiące szkodliwy element niepotrzebnego upolityczniania samorządu. Nie jest ono wyrazem troski o szpital (o czym świadczy chociażby fakt, że Panowie Zbigniew Tymuła, Marek Kamiński, Krzysztof Olszewski nie uczestniczyli w bardzo ważnym spotkaniu z Radą Ordynatorów), a raczej jest rozpaczliwą próbą poprawy ich politycznego wizerunku.

 • Starosta wielokrotnie podkreślał, że celem wcześniejszego wypowiedzenia umowy z PAKS była chęć wynegocjowania nowych, zdecydowanie korzystniejszych warunków, co w pełni się udało. Nowa umowa powiększa zakres usług kardiologicznych o kardiologię nieinwazyjną, zachowawczą, zwiększa ilość łóżek z 15 do 25. PAKS będzie płacił zdecydowanie większy czynsz dzierżawny dla szpitala oraz będzie ponosił koszty badań w szpitalnym laboratorium. PAKS zobowiązał się również do poczynienia inwestycji i remontów na kwotę 10 mln złotych. Sugerowane przez radnych Klubu PiS czekanie jeszcze dwa lata i negocjowanie w tym czasie nowych warunków uznaliśmy za szkodliwe dla szpitala i jego pacjentów.

 • Naszym zdaniem uruchomienie samodzielnie kariologii przez szpital nie jest możliwe ze względu na braki finansowe szpitala oraz brak pewnego zewnętrznego źródła finansowania. Środki finansowe z Polskiego Ładu nie były dedykowane na zakup sprzęt medycznego, a środki unijne z Krajowego Programu Obudowy cały czas nie są dostępne. Dlatego też Zarząd Powiatu, kierowany przez Starostę Stanisława Lonczaka, po gruntownej analizie szczegółowo umotywowanego wniosku dyrektora szpitala, biorąc pod uwagę fakt że mamy sprawdzonego partnera jakim jest PAKS, który zainwestuje w rozwój naszej kardiologii, przedłożył pod obrady Rady Powiatu uchwałę umożliwiającą kontynuowanie świadczeń kardiologicznych przez tą spółkę.

 • Sytuacja finansowa naszego szpitala jest i zawsze była trudna czego nigdy Zarząd Powiatu i Starosta nie ukrywali. Ale trzeba podkreślić, że tak jest w większości szpitali w Polsce jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi nie zależnymi od szpitala; jak ciągle za małe finansowanie ochrony zdrowia, zły system funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powodujący np. przerzucanie kosztów badań na szpitale.

 • Zarząd Powiatu oczekuje od kolejnych dyrektorów skutecznych działań zmierzających do poprawy sytuacji finansowej i lepszej obsługi pacjentów. Jednocześnie wspiera wszystkie inicjatywy zmierzające do poszerzenia zakresu świadczonych przez szpital usług oraz wzmacniania zdrowotnego bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

 • Zarząd Powiatu

   

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy