Reklama

R1 KAZEK. Niezwykłe tablice rejestracyjne w naszym powiecie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

R1 KAZEK. Niezwykłe tablice rejestracyjne w naszym powiecie - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na naszych ulicach pojawia się coraz więcej samochodów, które mają niezwykłe tablice rejestracyjne - z imionami właścicieli, pseudonimami, symbolami... Co wiemy o takich rejestracjach?

Tablice indywidualne stosuje się do oznaczania pojazdów samochodowych - czyli można je stosować do motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych, specjalnych, autobusów, ciągników samochodowych. Rozmawiamy o nich z mieleckim Wydziałem Komunikacji.

Ile w powiecie mieleckim takich tablic zostało wydanych przez ostatnie 3 lata?

W mieleckim Wydziale Komunikacji w okresie od 1 stycznia 2018 do 20 maja 2021r. wydano 4 sztuki tablic indywidualnych na motocykle oraz 47 kompletów tablic na pozostałe pojazdy samochodowe.

Jakie elementy musi zawierać taka tablica?

Numer rejestracyjny indywidualny w naszym powiecie można utworzyć w następujący sposób: litera i cyfra stanowią wyróżnik województwa, ponieważ ewidencję tablic indywidualnych na obszarze województwa podkarpackiego prowadzi Prezydent Miasta Rzeszowa. Wyróżnikiem tym jest litera "R" i cyfra w przedziale "0-9". Kolejne litery w liczbie 3 do 5 są wyróżnikiem indywidualnym, w którym nie więcej niż dwie ostatnie litery można zastąpić cyfrą. Wyróżnik literowy może być wyrazem, skrótem lub określeniem, które nie zawiera treści obraźliwych w języku polskim albo obcym. Przykładowe numery dla naszego powiatu, które mogłyby być wydane to: R1 KAZEK, R3 JAN55, R5 ABCD1, R5 KKK, R7 ANIA1 itp. Z oczywistych względów nie podajemy konkretnych tablic indywidualnych wydanych w naszym powiecie. Można je zaobserwować, podróżując po drogach powiatu mieleckiego.

 Ile kosztuje wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Właściciel pojazdu, składając wniosek o rejestrację wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami, wnosi o wydanie tablic indywidualnych o wybranym przez siebie wyróżniku. Wydział Komunikacji w Mielcu zwraca się do Urzędu Miasta Rzeszowa o udzielenie informacji, czy identyczne tablice rejestracyjne nie zostały już wydane. Po uzyskaniu informacji o możliwości wydania takich tablic właściciel pojazdu musi dokonać opłaty za wydanie tablic indywidualnych w kwocie 500 zł za tablice motocyklowe oraz w kwocie 1000 zł za pozostałe pojazdy samochodowe. Po opłaceniu właściwej kwoty wydział komunikacji zamawia tablice u producenta tablic rejestracyjnych. Cała taka procedura trwa około jednego tygodnia.

Jakie mamy inne rodzaje tablic rejestracyjnych?

Nowościami odnośnie do tablic rejestracyjnych są tablice zmniejszone oraz tablice dla pojazdu elektrycznego.

Tablice zmniejszone wydawane są dla pojazdu silnikowego posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnego przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych. Tablice te wydawane są w większości przypadków dla pojazdów importowanych, głównie z USA. 

Prezydent Miasta Rzeszowa wyznacza dla powiatu mieleckiego wyróżnik tablic zmniejszonych, np. trzech liter, dwóch liter i cyfry, litery, cyfry i litery itd. Tablice te w całym kraju zaczęły się cieszyć popularnością ze względu na ich unikatowy kształt i klienci przy rejestracji wnosili o ich wydanie, mimo że nie posiadali w swoich pojazdach miejsca konstrukcyjnego przeznaczonego do umieszczania tablic zmniejszonych. 

 Aby wyeliminować nagminne oznaczanie pojazdów, które nie posiadają miejsc fabrycznych do montowania tablic zmniejszonych, nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła od 4 grudnia 2020r zakaz umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.

Tablice dla pojazdu elektrycznego są wydawane od 1 stycznia 2020 r., a ciekawostką jest to, że tablica jest zielona z czarnymi literami. W naszym powiecie tablice te wydawane są z wyróżnikiem RMI oraz dwoma literami i cyfrą. Tablice te wydawane są tylko i wyłącznie do pojazdów elektrycznych, a nie do pojazdów typu hybrydy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy