Reklama

Przed nami XII Forum Europa – Ukraina

Opublikowano:
Autor:

Przed nami XII Forum Europa – Ukraina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już wkrótce, przez dwa dni w podrzeszowskiej Jasionce, samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu, a także instytucji publicznych z Polski, Ukrainy i Słowacji, będą dyskutować na tematy związane ze współpracą gospodarczą i polityczną. Wszystko za sprawą XII Forum Europa – Ukraina oraz Forum Słowackiego, które odbędą się w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego.

O zbliżającym się Forum, na konferencji prasowej mówili marszałek Władysław Ortyl, Jacek Kluczkowski z Instytutu Studiów Wschodnich i Mariusz Tywoniuk z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na cel tego przedsięwzięcia:

Poprzez organizację Forum chcemy patrzeć na sytuację na Ukrainie taką, jaka jest zarówno pod względem politycznym, gospodarczym, jak i samorządowym. Interesują nas relacje i współpraca z tym krajem dlatego, że jest to ważny partner Podkarpacia, co wynika chociażby z bliskości geograficznej – mówił, marszałek, nie kryjąc zadowolenia, że po raz pierwszy organizowane jest Forum Słowackie:

Po raz pierwszy mamy do czynienia z trzema ważnymi międzynarodowymi wydarzeniami odbywającymi się jednocześnie, bo oprócz Forum, odbędą się także Targi Wschodnie i po raz pierwszy Forum Słowackie. Forum Słowackie będzie się koncentrowało na współpracy transgranicznej, gdzie będziemy prezentować Szlak Kultury Wołoskiej, będziemy też podejmować dyskusję dotyczącą przyszłych projektów, które będą realizowane w kolejnej perspektywie finansowej – dodał, a jednocześnie zwrócił uwagę, że w Forum Polska – Ukraina udział weźmie ponad tysiąc uczestników, a w Forum Słowackim dwieście pięćdziesiąt:

To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że Forum Słowackie jest organizowane po raz pierwszy – zakończył.

 

 

Jacek Kluczkowski z Instytutu Studiów Wschodnich zauważył, że województwo podkarpackie jest właściwym miejscem do dyskusji na tematy polsko-ukraińskie.

Forum Europa - Ukraina ma za sobą bogatą tradycję. Po raz trzeci naszym partnerem jest Województwo Podkarpackie. To był bardzo dobry pomysł, aby to forum organizować właśnie tu – na Podkarpaciu, ponieważ osadzenie tematyki, jaką podejmujemy podczas Forum właśnie w tym miejscu, dodaje konkretyki całemu przedsięwzięciu. Forum organizowane na Podkarpaciu otwiera też Ukrainę na inne kraje, w tym na Słowację i Węgry. Więc jest to ważne miejsce dla Ukrainy.

Mariusz Tywoniuk z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówił z kolei o zmianach zachodzących za wschodnią granicą oraz idei Targów Wschodnich:

Ukraina się zmienia, w ostatnim czasie bardzo szybko. Zmienia się nie tylko prawo, świadomość w zakresie potrzeby walki z korupcją, ale też zmienia się infrastruktura drogowa, a władze lokalne zabiegają o inwestorów. Polscy przedsiębiorcy często tego nie dostrzegają, dlatego myślę, że to Forum podniesie świadomość o Polsce wśród Ukraińców, a jednocześnie wśród Polaków o Ukrainie. Na Targi Wschodnie zarejestrowało się już 112 firm i cały czas zgłaszają się nowe, w tym z Polski, Ukrainy, ale też Słowacji, Austrii i Rumunii – mówił.

Forum Europa – Ukraina oraz Targi Wschodnie odbędą się w dniach: 24-25 stycznia, natomiast Forum Słowackie - 25 stycznia.

Głównym celem wydarzenia jest umacnianie dialogu i rozwoju współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym integracja Ukrainy z Unią Europejską. Tematyka obecnej edycji skupia się wokół kwestii związanych z kontynuacją procesu reform i modernizacji Ukrainy
w sytuacji możliwych zmian na szczycie władzy w Kijowie, w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz w kontekście wojny na wschodzie kraju i okupacji Krymu przez Federację Rosyjską.

Forum Europa – Ukraina jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku przypada jego dwunasta edycja. Forum po raz trzeci jest organizowane wspólnie z Województwem Podkarpackim, co jest konsekwencją podpisania we wrześniu 2016 roku umowy partnerskiej.

Forum jest skierowane do samorządowców, polityków, przedstawicieli instytucji publicznych i okołobiznesowych, a także przedstawicieli biznesu, zatem wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy oraz krajów Unii Europejskiej.

Trzydzieści paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym, które odbędą się w tych dniach, zostało podzielone na kilka bloków tematycznych, w tym: Polityka międzynarodowa, Gospodarka i rozwój, Społeczeństwo i reformy, Integracja europejska i reformy.

Wydarzenie będzie także okazją do prezentacji firm i nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z uwagi na towarzyszące przedsięwzięciu III Targi Wschodnie. Na targach zaprezentują się firmy z różnych branż: informatyki i nowych technologii, finansów, ubezpieczeń, budownictwa, motoryzacji i lotnictwa, FMCG, HR oraz wiele innych. Swoje stoiska będą miały także polskie oraz ukraińskie instytucje i regiony. Targi będą miały charakter otwarty, a wstęp do części wystawienniczej będzie bezpłatny.

Podkarpackie jest naturalną bramą dla Ukrainy na Unię Europejską i odwrotnie. Jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii, Polska i Ukraina w paśmie przygranicznym obejmującym województwo podkarpackie korzystały z europejskich programów transgranicznych. Są one wykorzystywane już w kolejnej perspektywie finansowej i wspierają transgraniczne procesy rozwojowe poprzez współfinansowanie różnorodnych projektów.

Program Polska-Białoruś-Ukraina w obecnej perspektywie finansowej, pod względem budżetu jest największym programem transgranicznym na lądowych granicach Unii Europejskiej. Granty o łącznej wartości ponad 170 mln euro dofinansowują projekty z zakresu: ochrony
oraz promocji przygranicznego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, poprawy infrastruktury i zwiększenia dostępności regionów, procedur i obsługi przejść granicznych, jak również z zakresu rozwoju służby zdrowia i usług socjalnych.

Rynek ukraiński staje się również atrakcyjny dla polskich inwestorów. Na Ukrainie z sukcesem inwestują między innymi: Nowy Styl – zakład produkcyjny w Charkowie, Inglot mający swoje sklepy we Lwowie, Kijowie, Charkowie, a także Śnieżka, która jest liderem farb i lakierów nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie, gdzie firma ma swój zakład produkcyjny.

Drugiego dnia Forum Europa – Ukraina (25 stycznia), w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym odbędzie się równocześnie Forum Słowackie pod nazwą: „Współpraca transgraniczna - dotychczasowe projekty i plany na przyszłość”. Udział w Forum wezmą między innymi przedstawiciele samorządów województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego oraz ich odpowiednicy po stronie słowackiej – z Kraju Preszowskiego i Żylińskiego.

Uczestnicy Forum skupią się na tematyce związanej ze współpracą w ramach programu transgranicznego PL-SK. W ramach Forum odbędą się panele dyskusyjne poświęcone między innymi: ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po obu stronach granicy, promocji dziedzictwa kulturalnego, interkulturowości, a także projektom infrastrukturalnym i ich wpływie na mobilność mieszkańców pogranicza, czy przyszłości współpracy transgranicznej. Podczas forum będzie prezentowany m.in. projekt: „Szlak kultury Wołoskiej”, który został wyróżniony na zeszłorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE