Reklama

Przed nami Rok Niepodległości

Opublikowano:
Autor:

Przed nami Rok Niepodległości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielec przygotowuje kilkadziesiąt inicjatyw, które mają się wpisać w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Co ciekawe, wszystkie wydarzenia organizują sami mieszkańcy. Na początek, już 10 listopada, zaplanowano posadzenie w Mielcu symbolicznego Dębu Niepodległości. Drzewo jako żywy pomnik będzie symbolizować udział mielczan w walce o odzyskanie niepodległości Polski w latach 1914 – 1918. Zostanie opatrzone w pamiątkową tabliczkę, a opiekę nad nim zadeklarowała młodzież i grono pedagogiczne II LO. Będzie rosło pomiędzy budynkiem magistratu a II Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu przy ul. Żeromskiego.

- Pragniemy, by posadzenie dębu stało się symbolicznym rozpoczęciem roku przygotowań do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości w naszym mieście. Już od ponad roku działa i pracuje zespół ludzi, którzy podjęli się przygotowania obywatelskich uroczystości związanych z upamiętnieniem czynu legionowego mielczan i odzyskaniem niepodległości w 1918 roku – relacjonuje jeden z członków komitetu, miejski radny Marek Zalotyński.

Jak zapowiadają organizatorzy, uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w całym regionie. Będą to spontaniczne inicjatywy, które mają integrować lokalną społeczność.
 
- Jesienią ubiegłego roku zawiązaliśmy w Mielcu obywatelski komitet, którego zadaniem jest inspirowanie mieleckiego społeczeństwa do godnego uczczenia jubileuszu. Na jego czele stanął Władysław Ortyl, honorowe przewodnictwo objął Jerzy Dębicki. Zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców miasta do współtworzenia programu obywatelskich obchodów. W ciągu roku udało się nam zebrać wokół siebie kilka zaangażowanych osób: społeczników, pedagogów, samorządowców, organizacje i rodziny legionistów – dodaje członek komitetu, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu dr Jerzy Skrzypczak.
Jubileusz oficjalnie zakończy się 11 listopada 2018 r. poświęceniem Obelisku Niepodległości oraz widowiskiem plenerowym "Przyjazd Piłsudskiego do Mielca".

Więcej w 42 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE