„Przecławski Kalejdoskop” oczami i słowem Adama Kopacza
Wieczór wspomnień z wydarzeniami i obiektami terenu Przecławia jak również osób tu mieszkających i pochodzących to czas wyjątkowy. Pan Adam Kopacz, który miał w tym spotkaniu największy udział opracowując „Przecławski Kalejdoskop”. To zestawienie wydarzeń, opisów , historii, spotkań z wieloma wybitnymi osobami, które po wielu latach nabrały jeszcze większej wartości. Publikacja została wydana przez Podkarpacki Uniwersytet Ludowy z siedzibą w Tuszymie i dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Ten czwartkowy wieczór zebrał wielu zaproszonych gości, mieszkańców Przecławia, Gminy Przecław, jak również pochodzących z tych terenów chętnych dowiedzieć się coś więcej o miejscu zamieszkania swoich przodków. Recytowane wiersze, śpiewane piosenki nawiązywały do tradycji i historii zabytków zachowanych w obecnej gminie.
Utwory, które napisał pan Adam nawiązują do wielu miejsc, których już nie zobaczymy i to jest chyba największa wartość Kalejdoskopu. Poprzez taki zbiór historii można zachować informacje i nie zostaną one zapomniane, a kolejne pokolenia mogą sięgnąć do źródeł pisanych.
Autor z pochodzący z Przecławia, rysownik, regionalista piszący w rymowanej formie, tworzy różnotematyczne wiersze, przytacza fakty, opisy, refleksje i anegdoty. Czynnie działa w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Rędziny” w Tuszymie, działając również w strukturach Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Wł. Szafera – Grupy Literackiej „Słowo” oraz Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu.
Na wydarzenie, aby uczcić wydanie „Przecławskiego Kalejdoskopu” przybył Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu – Janusz Chojecki, Prezes Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”- Aleksandra Piguła, Wiceprezes TMZM- Teresa Elżbieta Pyzik, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przecławiu Monika Skowrońska Ziomek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu Małgorzata Nicpoń wraz z Wicedyrektor Ewą Leś. Sołectwo Tuszyma reprezentował Ryszard Brzozowski. Duże zaangażowanie w przygotowanie wydarzenie wniosła pomoc Anny Szalchetka Prezes Podkarpackiego Uniwersytetu Ludowego i pomysłodawczyni projektu oraz żony pana Adama, Barbary Kopacz, której przodkowie byli również związani z historią terenów opisanych.
Wieczór zakończyło wspólne śpiewanie, nieco już zapomnianych piosenek, ale przygotowane śpiewniki pozwoliły wszystkim chętnym włączyć się w śpiew z pomocą muzyków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.