Reklama

Prototyp tureckiego helikoptera prosto z PZL Mielec

Opublikowano:
Autor:

Prototyp tureckiego helikoptera prosto z PZL Mielec - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W zaledwie dwa tygodnie po tym, jak turecki rząd ogłosił start Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego, którego celem jest zbudowanie floty wielozadaniowych helikopterów T70 opartych na śmigłowcu S-70i black hawk, Sikorsky, firma należąca do Lockheed Martin, zaakceptowała prototypową maszynę dla programu wyprodukowaną przez jego polską spółkę zależną - PZL Mielec.

- Terminowa dostawa i wyjątkowa jakość tego helikoptera S-70i to wspaniały start do Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego - powiedział Jason Lambert, dyrektor programowy TUHP w Sikorsky: - Ten spektakularny kamień milowy został osiągnięty dzięki poświęceniu pracowników PZL Mielec i zespołu inżynierów Sikorksy, którzy uwzględnili również opcje praktycznego wyposażenia black hawk w prototypie helikoptera, który ma być dostarczany na rynki międzynarodowe z Polski.

Sikorsky przyjął prototyp helikoptera dla Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego z PZL Mielec podczas ceremonii, która odbyła się 22 czerwca z udziałem wysokich rangą przedstawicieli tureckiego Podsekretariatu ds. Przemysłu Obronnego (SSM), Turkish Aerospace Industries (TAI), Aselsan i Alp Aviation.

Prototyp TUHP to 37 helikopter S-70i black hawk zbudowany w Polsce. Wśród modyfikacji wprowadzonych przez PZL Mielec znalazły się dźwig ratunkowy, wewnętrzny pomocniczy zbiornik paliwa, hak do transportu cargo Zintegrowany System Zarządzania Sprawnością Pojazdu (IVHMS), system odladzania śmigła i hamulec wirnika.

Na początku 2017 roku Sikorsky przetransportuje prototyp maszyny do Ankary, gdzie zostanie on przetestowany pod kątem współpracy z nowym systemem awioniki, opracowanym wspólnie przez Sikorsky i turecką firmą specjalizującą się w elektronice wojskowej, Aselsan. Obie firmy wykorzystają śmigłowiec do lotów testowych i sprawdzenia jakości systemu awioniki, opracowanego tak, by odpowiadał potrzebom użytkowników T70.

Porozumienie kontraktowe zaaprobowane przez amerykański i turecki rząd daje TAI licencję na zbudowanie i dostarczenie łącznie 300 helikopterów T70 (109 w wersji podstawowej plus 191 opcjonalnie) sześciu tureckim agendom: siłom lądowym, siłom powietrznym, żandarmerii, siłom specjalnym, policji państwowej i Generalnej Dyrekcji Lasów. 

Pierwszy zbudowany w Turcji helikopter T-70 zostanie certyfikowany i zakwalifikowany do dostarczenia tureckiemu rządowi w 2021 roku.

Przez najbliższe dwa lata PZL będzie produkował pierwsze pięć kabin, które TAI zamontuje w helikopterach T70. Pracownicy PZL zapewnią również techniczne i produkcyjne wsparcie oraz szkolenie TAI zarówno w Turcji, jak i w Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE