Jest to kolejny etap rozwoju floty lotniczej Filipin, ale także nowa rola dla tej maszyny, która do tej pory była wykorzystywana głównie do misji taktycznych i operacji poszukiwawczo-ratowniczych.
Śmigłowiec, który trafił do 250. Skrzydła Lotniczego, obecnie znajduje się w klasycznej konfiguracji transportowej. W kolejnych miesiącach planowane są modyfikacje zabudowy kabiny, co umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie maszyny do przewozu VIP-ów na terytorium Filipin. To istotne rozszerzenie funkcji S-70i Black Hawk, które dotąd służyły przede wszystkim w operacjach wojskowych, logistycznych i ratunkowych.
Filipiny są obecnie największym odbiorcą śmigłowców S-70i Black Hawk, które produkowane są w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. W dwóch transzach zamówiono łącznie 48 egzemplarzy tego modelu. Pierwsze 16 maszyn dostarczono w latach 2020-2021. W czerwcu 2024 roku rozpoczęły się dostawy pozostałych 32 śmigłowców, które zostały zakontraktowane w lutym 2022 roku. Proces dostaw ma zakończyć się do końca 2026 roku.
Nie można wykluczyć, że filipiński rząd będzie kontynuować zakupy S-70i, co wynika z rosnących potrzeb operacyjnych związanych z modernizacją sił zbrojnych.
Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu dostarczyły już ponad sto seryjnych śmigłowców rodziny S-70i Black Hawk. Maszyny te trafiły do sił zbrojnych oraz służb porządkowych i ratunkowych w różnych częściach świata, w tym do Polski, Brunei, Filipin, Tajlandii, Kolumbii, Chile, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Arabii Saudyjskiej.
Warto wspomnieć, że Tajlandia zamówiła nieoficjalnie konfigurację pozwalającą na przewóz VIP, podobnie jak obecnie Filipiny.
Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie zawarte zostaną kolejne umowy produkcyjne, ponieważ polskie Ministerstwo Obrony Narodowej również deklaruje zamiar zakupu 32 nowych egzemplarzy S-70i Black Hawk.
Dostawa nowego śmigłowca S-70i Black Hawk do 250. Skrzydła Lotniczego Filipińskich Sił Powietrznych otwiera nowy rozdział w historii tej maszyny, która zyskała nowe, prestiżowe zastosowanie. Jest to również dowód na dynamiczny rozwój współpracy między Polskimi Zakładami Lotniczymi a zagranicznymi partnerami, który przyczynia się do wzmacniania międzynarodowej pozycji Polski w sektorze zaawansowanych technologii lotniczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.