Reklama

Prezydent Andrzej Duda jedzie na Podkarpacie. Odwiedzi kilka miejscowości

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Andrzej Duda jedzie na Podkarpacie. Odwiedzi kilka miejscowości  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Duda przyjedzie dziś na Podkarpacie i odwiedzi tereny zalewowe, dotknięte powodziami. Po godz. 13.30 złoży wizytę w Hadlach Szklarskich, Jaworniku Polskim, a ok. godz. 18 będzie w Trzcinicy.

 

Skutki  frontów burzowych dotknęły 7 powiatów – w piątkowych ulewach ucierpiały powiaty: przeworski, przemyski, rzeszowski oraz łańcucki , natomiast w sobotnich: jasielski, krośnieński i brzozowski.

Bezpośrednia transmisja 

 

Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Wojewoda podkreśliła, że pomoc dla poszkodowanych rodzin została uruchomiona niezwłocznie. W sumie wojewoda otrzymała już – na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów – łączną kwotę 8 922 000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi.

 

Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do wojewody podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5 990 000 zł dla 1 024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane, a środki przelane na konta gmin. W tej chwili lokalne samorządy powołują komisje, które będą szacować straty po to, aby mogły być uruchamiane kolejne zasiłki w kwocie do 200 tys. zł na remont budynków, które zostały zniszczone podczas powodzi. 

 

Zaangażowanie straży pożarnej podsumował komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. – Działaniami objęto 7 powiatów, 29 miejscowości. Do chwili obecnej otrzymaliśmy prawie 2 tys. zgłoszeń. Łącznie w działaniach przeciwpowodziowych wzięło udział ponad 1 tys. strażaków zawodowych i ponad 10, 5 tys. strażaków ochotników.  Dodatkowo Komendant Główny PSP zadysponował trzy kompanie przeciwpowodziowe z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Łącznie ewakuowaliśmy 155 mieszkańców.  W tej chwili koncentrujemy się na działaniach porządkowych, pompujemy wodę z budynków, udrażniamy przepusty, szczególnie w okolicach mostów, jesteśmy w pełnej gotowości – podkreślił komendant.

 


Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE