Margaret Thatcher przyjechała do Mielca razem z mężem, Denisem, prywatnym odrzutowcem. Głównym celem wizyty było zwiedzenie zakładów Melnox-Kronowood, firmy należącej do austriackiej rodziny Kaindlów, z którą była premier była zaprzyjaźniona. Wśród towarzyszących jej gości znaleźli się Mathias Kaindl, jego żona Elisabeth oraz syn Peter Kaindl, właściciel mieleckiej fabryki.
Podczas pobytu w Mielcu, Thatcher odwiedziła zakład Melnox-Kronowood, który zrobił na niej ogromne wrażenie swoją nowoczesnością i rozmachem inwestycji. Spotkanie z przedstawicielami firmy było okazją do rozmowy o rozwoju gospodarczym i zmianach, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku. Margaret Thatcher podkreślała, że zmiany w Polsce zrobiły na niej duże wrażenie, a sam Mielec oraz jego rozwijająca się gospodarka były dla niej miłym zaskoczeniem.
Wizyta Margaret Thatcher była ściśle tajna, co miało związek z jednoczesnym przyjazdem Mariana Krzaklewskiego, kandydata AWS na prezydenta RP, który również odwiedzał Mielec tego samego dnia. Thatcher, mając na uwadze swoją neutralność w kampaniach wyborczych, zdecydowała się unikać spotkań z kandydatami do urzędów publicznych w trakcie kampanii. Dlatego też spotkanie z Krzaklewskim nie doszło do skutku.
Do Mielca przybył również Leszek Balcerowicz, ówczesny wicepremier i minister finansów, który był znany z prowadzenia reform gospodarczych, które były często porównywane do polityki Thatcher. Balcerowicz i jego żona zostali zaproszeni przez rodzinę Kaindlów. Wizyta była również okazją do rozmowy z przedstawicielami miasta, w tym prezydentem Januszem Chodorowskim oraz przewodniczącym rady miejskiej Zdzisławem Nowakowskim. Thatcher była zachwycona gościnnością i pozytywnym duchem mieszkańców Mielca, chętnie rozdawała autografy i rozmawiała z pracownikami zakładu.
Wizyta Margaret Thatcher w Mielcu była ważnym wydarzeniem. Dla mieszkańców miasta była to niepowtarzalna okazja do osobistego spotkania z jedną z najbardziej wpływowych postaci politycznych XX wieku i świadectwo uznania dla ich lokalnego rozwoju gospodarczego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.