Reklama

Praca szuka człowieka

Opublikowano:
Autor:

Praca szuka człowieka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaki jest nasz regionalny rynek pracy? Trzeba przyznać, że bardzo specyficzny. Najłatwiej pracę znajdą specjaliści związani z przemysłem. Co roku przygotowywany jest raport pod nazwą”barometr zawodów”. Jest to specyficzna prognoza sytuacji w zawodach na dany rok dla każdego powiatu. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na naszym lokalnym rynku pracy.

Na Podkarpaciu, podobnie jak w całym kraju, spada liczba bezrobotnych, a wzrasta liczba ofert pracy. Na rynku obserwowany jest jednak swoisty paradoks - pracodawcy zgłaszają problemy z rekrutacją pracowników, podczas gdy bezrobotni mówią o trudnościach ze znalezieniem pracy.

Podkarpacie na plusie
Pod koniec 2015 roku liczba pracujących w województwie podkarpackim wyniosła ok. 793 tys. osób. Najwięcej z tej grupy pracuje w usługach. Jest to ok. 433 tys. osób oraz w przemyśle i budownictwie ok. 231 tys. osób. Najmniej w rolnictwie, łowiectwie, leśnictwie i rybactwie – 128 tys. Zdaniem specjalistów stopa bezrobocia w Polsce zmniejszyła się o 1,4 %. (z 9,7 % pod koniec grudnia 2015 roku do 8,3 % pod koniec września 2016 roku).

W 2017 r. prognozowany jest dalszy spadek bezrobocia. Ten trend może się jeszcze zmienić. Pod koniec września 2016 roku w województwie podkarpackim w urzędach pracy, zarejestrowanych było ponad 105 tys. Bezrobotnych i jak wskazują statystyki, zmniejszyła się o 12 839 osób w porównaniu z wrześniem 2015 roku. Stopa bezrobocia w województwie pod koniec 2016 roku była wyższa o 3 punkty procentowe od ogólnopolskiej, pozostając jedną z najwyższych w kraju. Tutaj jednak wyróżnia się nasz powiat mielecki, w którym cyklicznie z roku na rok, obserwuje się najniższe bezrobocie w skali województwa. Najwyższy poziom bezrobocia cechuje powiaty: leski, brzozowski, niżański, strzyżowski i bieszczadzki. Jak pokazują wyniki tzw. „barometru zawodów”, na naszym terenie prognozowany jest wzrost liczby osób pracujących w czterech grupach zawodów. Będą to m. in. specjaliści, technicy i inny średni personel, pracownicy usług osobistych i sprzedawcy, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.

Nowe zakłady
Na Podkarpaciu pod koniec września 2016 roku było zarejestrowanych ok. 167 tys. Podmiotów gospodarczych. Zdecydowana większość (95,6%) zatrudniała 9 lub mniej pracowników, kolejne 3,6 % od 10 do 49 osób, a 0,7 % od 50 do 249 pracowników. Podmioty zatrudniające od 250 do 999 pracowników stanowiły 0,1 %, a zatrudniające 1000 pracowników lub więcej już tylko ok. 0,02 proc. ogólnej liczby pracowników. Większość podmiotów należała do sektora prywatnego. W naszym regionie przeważają przedsiębiorstwa działające w przemyśle rolno-spożywczym, elektromaszynowym i chemicznym. Istotną rolę odgrywają duże zakłady produkcyjne w przemyśle lotniczym. Oprócz firm związanych z przemysłem lotniczym są jeszcze przedsiębiorstwa działające w sektorze biotechnologicznym i farmaceutycznym oraz turystycznym i informatycznym. Jako ciekawostkę można podać to, że 10 spółek z województwa podkarpackiego jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Więcej w 7 numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE