Reklama

Co z pożyczką dla Stali Mielec? Klub spóźnił się z dokumentami

Opublikowano:
Autor:

Co z pożyczką dla Stali Mielec? Klub spóźnił się z dokumentami - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wszyscy pamiętamy, prezes PGE FKS Stali Mielec Jacek Klimek zwrócił się do samorządu miasta Mielca z prośbą o udzielenie klubowi pożyczki. Nasz ekstraklasowy klub jest w trudnej sytuacji finansowej. Bez pomocy ze strony samorządu może dojść do katastrofy. O ile w Radzie Miasta panuje pełna zgoda i wola pomocy, to wciąż nie udaje się przezwyciężyć formalnych trudności. Stal spóźniła się z przekazaniem dokumentów.

Przypomnijmy. Komisji doraźna ds. wsparcia klubu FKS Stal Mielec oraz analizy sytuacji w klubie Handball Stal Mielec zajmuje się palącą sprawą pomocy dla obu klubów. Na ostatnim posiedzeniu komisja zdecydowała o zarekomendowaniu trzech sposobów wsparcia piłkarskiej Stali.
Komisja zarekomendowała Radzie Miejskiej  trzy możliwe do szybkiej realizacji formy wsparcia Klubu:
 
  • pożyczkę;
  • aneks do umowy promocyjnej lub dodatkową nową umowę;
  • zwiększenie stypendiów sportowych począwszy od stycznia 2022 roku.

Z uwagi na możliwość wyasygnowania jeszcze w tym roku z budżetu miasta kwoty 900 tys. zł na dodatkowe zadania w ramach promocji Miasta Mielca, ustalono, że kwota pożyczki powinna wynieść nie mniej niż 1,1 mln zł. W ostateczności, w przypadku braku możliwości przedłożenia przez klub FKS Stal Mielec innych zabezpieczeń, jako zabezpieczenie należy wykorzystać logotyp FKS Stal Mielec.

Ustalono również, że stypendia sportowe, jako nieopodatkowana forma wsparcia, są najlepszą formą pomocy Klubowi. Wymaga to jednak zmiany istniejącej już Uchwały Rady Miejskiej

Na sesji Rady Miejskiej w środę (3 listopada) dyskutowano nad tym, jakie kroki zostały podjęte w sprawie pomocy Stali Mielec.
 
Działania na terenie Mielca poszły w trzech kierunkach: klub cały czas rozmawia z bankami, sponsorami, przedsiębiorcami, przyjaciółmi klubu, żeby uzyskać dodatkowe środki - mówił przewodniczący Rady, Bogdan Bieniek. -  Drugi kierunek to pomoc ze strony samorządu, a trzeci - od społeczeństwa Mielca. Uruchomiona jest akcja #RobięToDlaStali, koordynowana przez Alana Rosenbeigera Jest też konto, na które można płacić pieniądze. Wydaje się, że milion złotych to jest dużo, ale gdybyśmy przeliczyli, że na ostatnim meczu było sześć tysięcy osób, drugie tyle w domu przeżywało wyniki sportowe i los klubu, to jest nas około dziesięciu tysięcy. Gdybyśmy wpłacili w jednym miesiącu 50 złotych, w drugim tyle samo, to by się ten milion uzbierał. To ogromna kwota, ale na poziomie jednego człowieka, kibica - przekonywał.
Radny Radosław Swół, przewodniczący doraźnej komisji ds. wsparcia klubu FKS Stal Mielec dopytywał, jakie konkretne działania zostały już podjęte.
O ile w budżecie znajdziemy tę kwotę 900 tysięcy, to wciąż nie ma zmian, które pozwalałby na udzielanie pożyczki. Taka pożyczka musi być poprzedzona zgodą Rady Miejskiej. Nie wiem, czy pan prezydent zastosuje się do rekomendacji, czy coś się w tym temacie dzieje? - pytał.
Prezydent Mielca, Jacek Wiśniewski, przekazał radnym informację, że praca biegłego rewidenta, niezbędna do podjęcia kolejnych działań, wciąż się nie zakończyła.
Wiedza, którą przekazywałem na ostatniej komisji nie zmieniła się, czekamy na opinię biegłego rewidenta, który oceni sytuację klubu, na podstawie tego dokumentu będziemy mogli podejmować dalsze decyzje - powiedział. - Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić, to sprawdzić, czy pod względem prawnym będziemy mogli takiej pożyczki udzielić, druga rzecz to kwestia tego, czy klub będzie miał odpowiednie zabezpieczenia. Te warunki nie zostały jeszcze spełnione, bo biegły rewident prosił o wydłużenie terminu końcowej wyceny do 12 listopada z racji tego, że klub opóźnił się z przekazaniem materiałów o 10 dni Opóźnienie nastąpiło tutaj po stronie klubu - przyznał.
Rada Miasta wyznacza ogranicza wysokość pożyczki jaką może prezydent udzielić, natomiast decyzja o jej udzieleniu jest po stronie prezydenta.
W związku z upływem czasu, który gra nie niekorzyść Stali, radny Kokoszka zastanawiał się, czy nie nie trzeba podjąć odważniejszych, bardziej radykalnych działań.
 
Decyzja pomocy klubowi ze strony miasta może się opóźnić i być po fakcie - ostrzegał. - Chciałbym, żebyśmy tego uniknęli i może potrzebna jest odważna decyzja prezydenta.
 
Pracujemy nad pomocą dla klubu od maja - podkreślił prezydent Jacek Wiśniewski. - Rozważamy różne warianty, ale obie strony muszą współpracować, również pod względem przekazywania dokumentów w odpowiednim czasie - dodał.
Pozostaje nam poczekać, aż biegły rewident zakończy prace i będzie można przejść do dalszych etapów i decyzji. Oby nie zabrakło czasu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy