Reklama

Reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu: Informujcie o przypadkach padnięć dzikich ptaków

Opublikowano: 14 grudnia 2020 15:33
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu: Informujcie o przypadkach padnięć dzikich ptaków - Zdjęcie główne

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i zaraźliwą chorobą ptaków. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Polsce, dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu przekazuje przydatne informacje i przypomina o konieczności powiadamiania o przypadkach padnięć dzikich ptaków.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i zaraźliwą chorobą ptaków. Głównym źródłem zagrożenia dla zdrowia zwierząt (drobiu) są dzikie ptaki, będące bezobjawowymi nosicielami wirusa grypy ptaków. Objawy kliniczne grypy ptaków u drobiu są mało charakterystyczne i zróżnicowane. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. 

Ryzyko zakażenia człowieka nadal określane jest jako niskie, a dotychczasowe doniesienia naukowe nie potwierdzają aby obecnie izolowane szczepy wirusa H5Nx stanowiły zagrożenie dla ludzi.  Jednak powinno się zachować ostrożność, a w przypadku  kontaktu ze zwłokami padłych ptaków należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy je również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

W związku z powyższym Powiatowy lekarz Weterynarii w Mielcu zwraca się z prośbą, by w przypadku stwierdzenia padłych dzikich ptaków, zwłaszcza ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świstun, łabędź niemy, krzyżówka) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także masowych padnięć innych ptaków, zgłaszać ten fakt do miejscowo właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii, Straży Miejskiej, Policji lub lekarza weterynarii wolnej praktyki.

Podkreślam, że w tym momencie wiele zależy od stosowania zasad bioasekuracji, które – jak pokazuje – historia są skutecznym sposobem na walkę z grypą ptaków - przekazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu. 

Szczegółowe informacje dot. wirusa ptasiej grypy są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii >>>TUTAJ oraz na stronach Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Mielcu:

ULOTKA

WIĘCEJ INFORMACJI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.