Reklama

Powiat Mielecki dostępny dla osób o szczególnych potrzebach

Opublikowano:
Autor:

Powiat Mielecki dostępny dla osób o szczególnych potrzebach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak podpisał deklarację partnerstwa w programie „Dostępność Plus” ukierunkowanym na zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

Program ten to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Program jest realizowany w szerokim partnerstwie z licznymi instytucjami, w tym samorządami lokalnymi. Do grona wspierających te działania dołączył w dniu 25 kwietnia także Powiat Mielecki.

Spotkanie, podczas którego podpisano deklarację na rzecz partnerstwa, odbyło się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie. Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentowali Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski. Podpisanie dokumentu potwierdzającego przystąpienie Powiatu Mieleckiego do działań z zakresu „Dostępność Plus” odbyło się w obecności Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

Wspólne – rządowe i samorządowe – podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych oraz innych, posiadających szczególne potrzeby, jest niezmiernie ważne. Szacuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji (np. ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się itp. Polskie społeczeństwo się zmienia – jest coraz starsze. Obecnie w Polsce żyje prawie 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. W 2030 roku będzie ich 10,7 i będą stanowić blisko 30% ludności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE