Reklama

Porucznik Jan Hajec na ścianie szkoły w Książnicach

Opublikowano:
Autor:

Porucznik Jan Hajec na ścianie szkoły w Książnicach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z inicjatywy Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego "Orzeł Biały - Strzelec" na elewacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach powstał mural upamiętniający porucznika Jana Hajca, mieszkańca miejscowości, kawalera Orderu Virtuti Militari oraz bohaterskiego legionisty, który oddał życie za Ojczyznę.

Por. Jan Hajec urodził się w Książnicach, i jest jednym z najbardziej znanych żołnierzy legionowych ziemi mieleckiej. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1911 - 1913 pracował w Mielcu jako urzędnik adwokacki. Należał do mieleckiego ”Sokoła”, po czym przeszedł do Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie ukończył kurs podoficerski.


Był zastępcą komendanta drużyny PDS w Nowym Targu i na jej czele w sierpniu 1914 roku przybył do Krakowa. Służył w 1. pułku piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Wziął udział we wszystkich bitwach legionowych w latach 1914 - 1916, awansując do stopnia porucznika.

Poległ 4 lipca 1916 r. w bitwie pod Kostiuchnówką, gdzie  dowodził batalionem po śmierci mjra S. Sława-Zwierzyńskiego. „Wybitnie ideowy, waleczny i zasłużony oficer 5 p. p. Legionów”. Pośmiertnie odznaczony został wieloma orderami, w tym  Krzyżem Virtuti Militari za wybitne zasługi bojowe.

- Na realizację tego celu pozyskaliśmy środki finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Polska Pamięta”. - Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej to nasze współczesnych zadanie. Realizowany projekt nosi tytuł - 3 Kroki „Edukacja, kształtowanie, pielęgnowanie dla zachowania Polskości” - przekazują przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego "Orzeł Biały - Strzelec"

- W ramach realizacji tego zadania przeprowadziliśmy również żywą lekcję historii w formie wyprawy tropem majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz przeprowadziliśmy pieszą grę terenową „Rajd Niezłomnego” - dodają.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE