Reklama

Porozmawiajmy o smogu. Komentarz Tomasza Białka

Opublikowano:
Autor:

Porozmawiajmy o smogu. Komentarz Tomasza Białka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Organizacja Narodów Zjednoczonych na konferencji w Sztokholmie w 1972 roku wypracowała deklarację o prawie człowieka do środowiska. Człowiek ma prawo do wolności, równości i odpowiednich warunków życia w środowisku, którego jakość pozwala na życie z godnością i w dobrobycie.

Mamy również obowiązek chronić środowisko dla przyszłych pokoleń. 45 lat później stan środowiska pozostawia wiele do życzenia, a zobowiązani do ochrony zasłaniają się przepisami, które uniemożliwiają interwencję nawet w najbardziej "palących" problemach.

Dla każdego z nas dostęp do wody pitnej i czystego powietrza jest absolutnie podstawową potrzebą niezbędną do dobrego, zdrowego życia. Póki co, z wodą radzimy sobie całkiem nieźle, tak w kwestii powietrza... no cóż, wystarczy wyjść na zewnątrz, żeby się przekonać. Należy zadać sobie pytanie: czy jako mieszkańcy naszych małych społeczności robimy wystarczająco dużo w temacie? Czy ponad 130 tysięcy osób zamieszkujących powiat mielecki stać na prawdziwe obywatelskie działanie? Za kilka dni mija 2 lata od protestu organizowanego przez AERIS. Mimo szerokiej promocji wydarzenia protestowało jedynie kilkadziesiąt osób...

 

 

Działania niektórych samorządów w dziedzinie pomiarów jakości powietrza zasługują na pochwałę. Ale czy ktoś się zastanawia, co faktycznie daje nam informacja o stanie powietrza? Czy mierzenie tego za pomocą oficjalnych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, osobistych mierników czy innych gadżetów cokolwiek zmienia w temacie? Epizody smogowe z początku tego roku biły rekordy zanieczyszczenia, a mimo to u progu kolejnego okresu grzewczego jesteśmy mniej więcej w tym samym punkcie, punkcie wyjścia.

Wyjdźmy więc z inicjatywą! Może już czas na to, aby wskazywać konkretne źródła zanieczyszczeń, nie tylko te geograficzne, ale również rodzajowe. Istnieją polskie technologie umożliwiające badanie przepływów zanieczyszczeń na określonym terenie wraz z możliwością wskazywania źródła pochodzenia danego pyłu. Z dużym prawdopodobieństwem można określić, czy dany smog pochodzi z silników diesla, domowego spalania węgla, spalania śmieci czy emisji przemysłowych. Systemy te powstają przy współpracy z AGH Kraków, a ich wyniki mają być certyfikowane przez Główny Urząd Miar.

Wykorzystajmy te informacje, posiadające moc dowodową, i wskażmy konkretnych winnych danego zanieczyszczenia. Niezależnie, czy będą to osoby prywatne, instytucje czy przedsiębiorstwa przemysłowe, powinny zostać podjęte działania prawne, które w końcu zmienią stan gry.

Drogi czytelniku, odpowiedz sobie na pytania stawiane w tym artykule, a może już dzisiaj zaczniesz zmieniać swój (nasz) lokalny świat.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE