Mamy również obowiązek chronić środowisko dla przyszłych pokoleń. 45 lat później stan środowiska pozostawia wiele do życzenia, a zobowiązani do ochrony zasłaniają się przepisami, które uniemożliwiają interwencję nawet w najbardziej "palących" problemach.
Dla każdego z nas dostęp do wody pitnej i czystego powietrza jest absolutnie podstawową potrzebą niezbędną do dobrego, zdrowego życia. Póki co, z wodą radzimy sobie całkiem nieźle, tak w kwestii powietrza... no cóż, wystarczy wyjść na zewnątrz, żeby się przekonać. Należy zadać sobie pytanie: czy jako mieszkańcy naszych małych społeczności robimy wystarczająco dużo w temacie? Czy ponad 130 tysięcy osób zamieszkujących powiat mielecki stać na prawdziwe obywatelskie działanie? Za kilka dni mija 2 lata od protestu organizowanego przez AERIS. Mimo szerokiej promocji wydarzenia protestowało jedynie kilkadziesiąt osób...
Działania niektórych samorządów w dziedzinie pomiarów jakości powietrza zasługują na pochwałę. Ale czy ktoś się zastanawia, co faktycznie daje nam informacja o stanie powietrza? Czy mierzenie tego za pomocą oficjalnych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, osobistych mierników czy innych gadżetów cokolwiek zmienia w temacie? Epizody smogowe z początku tego roku biły rekordy zanieczyszczenia, a mimo to u progu kolejnego okresu grzewczego jesteśmy mniej więcej w tym samym punkcie, punkcie wyjścia.
Wyjdźmy więc z inicjatywą! Może już czas na to, aby wskazywać konkretne źródła zanieczyszczeń, nie tylko te geograficzne, ale również rodzajowe. Istnieją polskie technologie umożliwiające badanie przepływów zanieczyszczeń na określonym terenie wraz z możliwością wskazywania źródła pochodzenia danego pyłu. Z dużym prawdopodobieństwem można określić, czy dany smog pochodzi z silników diesla, domowego spalania węgla, spalania śmieci czy emisji przemysłowych. Systemy te powstają przy współpracy z AGH Kraków, a ich wyniki mają być certyfikowane przez Główny Urząd Miar.
Wykorzystajmy te informacje, posiadające moc dowodową, i wskażmy konkretnych winnych danego zanieczyszczenia. Niezależnie, czy będą to osoby prywatne, instytucje czy przedsiębiorstwa przemysłowe, powinny zostać podjęte działania prawne, które w końcu zmienią stan gry.
Drogi czytelniku, odpowiedz sobie na pytania stawiane w tym artykule, a może już dzisiaj zaczniesz zmieniać swój (nasz) lokalny świat.