Reklama

Ponad 2000 uczniów skorzysta z oferty edukacyjnej programu „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie” to projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych. Jego celem jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej. W roku szkolnym 2022/2023 w programie uczestniczą szkoły podstawowe z 14 powiatów (brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, łańcucki, mielecki, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski).

 Na uczniów w ramach programu czeka szereg atrakcji:

  • Lekcje o wodzie prowadzone przez szkolnych koordynatorów programu;
  • Zajęcia edukacyjne prowadzone przez edukatorów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie;
  •  Nauka przez zabawę, czyli doświadczenia z użyciem wody, krzyżówki i rebusy;
  •  Pogadanki o bezpieczeństwie oraz pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez partnerów programu – Straż Pożarną i Policję.
  • Sprzątanie terenów nadrzecznych;
  •  Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych;
  • Konkursy z nagrodami.
Program „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” realizowany jest od września do czerwca. Do tej pory edukatorzy z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie odwiedzili szkoły w Hermanowej, Wilczej Woli i Lecce. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się do czego potrzebna jest woda, gdzie można ją znaleźć oraz jak ją oszczędzać. Poznali cykl hydrologiczny i przeprowadzili doświadczenia przy użyciu wody. Dodatkowo, Szkołę Podstawową im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lecce odwiedzili przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, którzy opowiedzieli o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą oraz zaprezentowali sprzęt używany w ratownictwie wodnym. Na koniec zajęć dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w grze pn. „Koło Fortuny”.

Ponadto, RZGW w Rzeszowie systematycznie organizuje konkursy dla szkół uczestniczących w programie. Aktualnie  realizowany jest konkurs na ścienną gazetkę szkolną pt. „22 marca - Światowy Dzień Wody”. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.rzeszow.wody.gov.pl w zakładce „Aktualności”. W najbliższym czasie planowany jest również konkurs plastyczny dla uczniów, a także zbiórka plastikowych nakrętek. Szkoły, które wykażą się największą aktywnością w tym zakresie, otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Na zakończenie tegorocznej edycji programu planowany jest duży piknik podsumowujący całoroczne działania. Do udziału zaproszone zostaną szkoły biorące udział w projekcie „Aktywni Błękitni” oraz partnerzy: Państwowa Straż Pożarna i Policja. Ponadto trwają prace nad poszerzeniem listy partnerów, w celu uatrakcyjnienia oferty programu w przyszłym roku szkolnym.

Szkoły, które zgłosiły się do programu „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” i wypełnią jego założenia (przeprowadzenie minimum dwóch lekcji o wodzie, zorganizowanie dla uczniów konkursu oraz akcji sprzątania terenów nadrzecznych), zostaną wyróżnione Certyfikatem "Szkoły Przyjaznej Wodzie - Aktywni Błękitni".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy