reklama

Pomnik Wolności do remontu

Opublikowano:
Autor:

Pomnik Wolności do remontu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZ okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości aktywnie działający już od dłuższego czasu w Mielcu Obywatelski Komitet Obchodów 1918-2018 podjął starania o przeprowadzenie rewitalizacji pomnika Wolności, symbolu narodowego odrodzenia Polski w naszym mieście i powiecie.

Szczegółowy zakres prac przy pomniku i jego najbliższym otoczeniu zostanie szczegółowo opracowany i przygotowany przez urząd miejski, ale już teraz niezbędne i konieczne są rozstrzygnięcia w kilku ważnych kwestiach o charakterze historycznym.
Wiadomo, iż pomnik Wolności (dedykowany pierwotnie Janowi Kilińskiemu) budowany był w dwudziestoleciu międzywojennym z braku pieniędzy na raty. Najpierw w 1918 r. postawiono fundament, w 1928 r. cokół, rok później obelisk, w zwieńczeniu którego znalazł się wyrzeźbiony przez Bolesława Prinza orzeł.

W 1936 r. wykonano ogrodzenie i w tym też roku, 11 listopada, oficjalnie odsłonięto pomnik Wolności. Usytuowany na szczycie orzeł został w 1939 r. zestrzelony przez żołnierzy niemieckich, co dobrze dokumentuje pocztówka Hipperta z tamtego czasu. Po wojnie w latach 50. ponownie nałożono na szczyt pomnika orła, ale już o zmienionym kształcie, tego, który stoi tam obecnie. 

- Przy okazji planowanych na przyszły rok prac konserwatorskich należałoby skorzystać z nadarzającej się okazji i pomyśleć o przywróceniu pierwotnego, przedwojennego kształtu orła - mówi dyrektor muzeum Jerzy Skrzypczak.  - Orzeł ten, jak to pokazują archiwalne fotografie, miał kształt tzw. orła konstytucyjnego, z rozpostartymi skrzydłami, zrywającego się do lotu. Był zupełnie inny od obecnego. Renowacji wymaga także płaskorzeźba Jana Kilińskiego - dodaje. 

Działający w Komitecie Obchodów dyrektor muzeum regionalnego dr Jerzy Skrzypczak i przewodniczący komisji kultury Marek Zalotyński zaprosili do Mielca na konsultacje konserwatorów z Krakowa, aby ci się wypowiedzieli wstępnie o różnych rozwiązaniach i możliwościach technicznych i materiałowych oraz finansowych co do przyszłych prac. Możliwości i rozwiązań jest kilka, ale najbardziej optymalne wydaje się na dzisiaj zrobienie odlewu orła z brązu i scalenie go kolorystyczne z całością. Stosowne decyzje zapadną wkrótce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE