Reklama

Policjanci apelują o pozostanie w domach

Opublikowano: sob, 28 mar 2020 13:19
Autor:

Policjanci apelują o pozostanie w domach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 25 marca br. w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające na terenie całego kraju ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Ma ono na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.

W działania na tym polu od kilku tygodni zaangażowane są wszystkie służby, w tym również Policja. Do jej zadań należy kontrolowanie przestrzegania obowiązku poddania się kwarantannie, nadzorowanie przestrzegania zakazów wynikających z zapisów rozporządzenia, ale również informowanie społeczeństwa o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą grupowanie się ludzi.

Przypomnijmy, w związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie, w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Najważniejsze ograniczenia dotyczą:

  • komunikacji publicznej, w autobusie może jechać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
  • nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez, czy zebrań oprócz spotykań z najbliższymi
  • uczestnictwa w uroczystościach religijnych - w obrzędach religijnych nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę
  • ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników oraz środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy, czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb - takich jak zakupy spożywcze, zakup lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Od początku obowiązywania rozporządzenia policjanci zaangażowani są w działania mające egzekwować wprowadzone ograniczenia. Policjanci kontrolują miejsca zwyczajowego wypoczynku mieszkańców. Funkcjonariusze będą zawracać szczególną uwagę na osoby nieprzestrzegające zakazu grupowania się w liczbie powyżej 2 osób. Policicjanci z drogówki kontrolują środki komunikacji publicznej, sprawdzając czy liczba przewożonych pasażerów nie przekracza połowy ilości miejsc siedzących. Tylko w czwartek skontrolowali kilkanaście autobusów - nie ujawnili naruszeń obowiązujących nakazów.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzone ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo ludzi, a nie są skierowane przeciwko nim. Dlatego policjanci prowadzą działania informujące. Wykorzystywane są do tego urządzenia nagłaśniające. Z jeżdżących po ulicach miasta radiowozów podawane są komunikaty informujące o wprowadzonych ograniczeniach i zachęcające do pozostawania w domach i mieszkaniach - nie opuszczania ich bez uzasadnionej potrzeby.

Wzmożone kontrole przestrzegania obowiązujących ograniczeń prowadzone będą przez policjantów również w najbliższy weekend.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.