Reklama

Policja już nie poucza tylko karze. Sądy dokładają swoje

Opublikowano:
Autor:

Policja już nie poucza tylko karze. Sądy dokładają swoje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej za brak maseczek policja częściej pouczała niż karała. Zgodnie jednak z zasadą zapowiedzianą dwa tygodnie temu przez komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka „zero tolerancji” za łamanie prawa związanego z noszeniem maseczek, zaczyna się to zmieniać. Jak wynika z danych policji już w miniony weekend było więcej mandatów niż pouczeń.

Jak podał wczoraj Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji tylko ostatniej doby czyli w sobotę za brak noszenia maseczek  funkcjonariusze pouczyli  1130 osób, ale jednocześnie  nałożyli mandaty w stosunku do 3840 osób,  a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Mandaty wymierzane przez policję za brak maseczek w wyznaczonych do tego miejscach, w tym przestrzeni publicznej wynoszą do 500 zł, sąd może może ukarać grzywną do 5000 zł, jeśli sprawa trafi do sanepidu to kara administracyjna może wynieść do 30000 zł.

Jak poinformował dalej Mariusz Ciarka sądu też nie pobłażają osobom łamiącym przepisy o noszeniu maseczek. Za przykład podał  garnizon dolnośląski, w którym w 99 procentach sądy skazywały sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 proc. zapadały wyroki uniewinniające.

Od początku pandemii czyli od marca tego roku sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa policja pouczyła ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukarała mandatami karnymi, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE