Zbiornik retencyjny
Lasy Państwowe realizują plan adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu poprzez wprowadzanie małej retencji oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych. Śródleśne stawy, oczka wodne czy mokradła powodują uwilgotnienie mikroklimatu i sprzyjają tworzeniu się rosy, mgieł oraz powodują ogólny wzrost wilgotności powietrza i ściółki leśnej. Tym samym obniżają zagrożenie pożarowe w lasach. Lasy i sąsiadujące z nimi tereny będą odporniejsze na suszę.
23 pociski
Nadleśnictwo Tuszyma realizuje powyższy plan i buduje kolejny zbiornik wodny w Podleszanach. To właśnie w tym miejscu przy zapomnianym stawie budowlańcy znaleźli 23 moździerzowe niewypały. Jak opowiada jeden z pracujących tam mężczyzn, podczas prac budowlanych zostały odkryte 23 niewybuchy. Natychmiast wstrzymano prace, ogrodzono wykop, zawiadomiono policję. Na miejsce przyjechała policja, później saperzy.Znalezisko to najprawdopodobniej niewybuchy pochodzące z czasów II wojny światowej. Natknęli się na nie budowlańcy podczas oczyszczania terenu pod budowę zbiornika wodnego. Teren został ogrodzony, na miejsce wezwano saperów.
Wezwani saperzy
Niewybuchy to niezwykle niebezpieczna wojenna spuścizna. Stanowią wielkie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, którzy je znajdują. Wystarczy mocniejsze uderzenie łopatą, by doszło do tragedii. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, a pocisk został zneutralizowany przez wojskowych.
Co zrobić?
Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego.Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.).
Są to w szczególności:
- zapalniki,
- pociski,
- bomby lotnicze
- naboje artyleryjskie i karabinowe,
- pancerzownice,
- granaty,
- miny wszelkich typów,
- ładunki materiałów wybuchowych,
- złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.
Kogo powiadomić?
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.Informując policję, należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia,
- określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość,
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.