Reklama

Podkarpacki poseł w obronie chorego Polaka z Plymouth

Opublikowano: 24 stycznia 2021 19:58
Autor: MW | Zdjęcie: Fot. FB Marcin Warchoł

foto Fot. FB Marcin Warchoł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wczoraj odbyła się konferencja prasowa wiceministra sprawiedliwości, Marcina Warchoła, dotycząca dalszej pomocy dla Polaka, który przebywa w angielskim szpitalu w Plymouth.

Chodzi o mężczyznę, który od welu już lat mieszka w Anglii. W listopadzie ubiegłego roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Jak podał angielski szpital, w wyniku tego doszło do trwałego uszkodzenia mózgu. Placówka z Plymouth wystąpiła więc do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Zgodę na to wyraziły mieszkające w Anglii żona i dzieci mężczyzny.
Zdecydowanie temu krokowi sprzeciwiają się matka i dwie siostry.
 
- Wystąpiłem w dniu dzisiejszym do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, z wnioskiem o rozpoczęcie procedury wdrożenia w życie prawomocnego i wykonalnego orzeczenia naszego sądu wydanego wczoraj - mówił misiter Warchoł. - A ponadto, wystąpiłem do ministra zdrowia Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie. Szpital, w którym się on znajduje, jest bowiem szpitalem podlegającym rządowi brytyjskiemu.Polacy wyjeżdżają za granicę pracować, zakładać rodziny, budować swoje kariery, ale muszą mieć pewność, że jeżeli wpadną w kłopoty, przydarzy się im coś nieszczęśliwego, chorują, trafią do szpitala, państwo Polskie nie zostawi ich samych. Stanie za nimi murem, choćby byli w beznadziejnej sytuacji. I to dzisiaj czynimy.”
 
Minister Marcin Warchoł wystąpił do ministra spraw zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego dla naszego rodaka, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i przekazać pod jurysdykcję sądów polskich. Pozwoli to na to, by to polskie decydowały o leczeniu Polaka.
 
- Zawnioskowałem do Prokuratora Generalnego Pana Ministra Zbigniewa Ziobro o rozpoczęcie procedury - przed polskim sądem - o wyrażenie zgody przez polski sąd na transport na transport naszego rodaka do naszego kraju - mówił minister Warchoł. -  I w dniu wczorajszym prokuratura wystąpiła do sądu o taką zgodę i taką zgodę uzyskała. Nie możemy zgodzić się z ignorancją dla osób cierpiących, chorych. Nie ma zgody na cywilizację śmierci. Musimy pryncypialnie bronić cywilizacji życia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.