Reklama

Podkarpacie otrzymało ponad 2 miliardy euro! Ruszają nowe fundusze unijne na lata 2021-2027

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMWP

Podkarpacie otrzymało ponad 2 miliardy euro! Ruszają nowe fundusze unijne na lata 2021-2027 - Zdjęcie główne

W negocjacjach z Komisją Europejską uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, a także minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak | foto UMWP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do województwa podkarpackiego - w ramach nowego programu regionalnego – trafi prawie 2,3 mld euro. 16 lutego 2023 r. w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się inauguracja programu. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz przedstawiciele samorządu regionu oraz Komisji Europejskiej.

 

- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 będą naturalnym strumieniem finansowego wsparcia dla dalszego dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego województwa, a przede wszystkim poprawy jakości życia jego mieszkańców – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jakie fundusze dla Podkarpacia?

Budżet nowego programu na lata 2021-2027 to kwota 2,265 mld euro, z czego 1,63 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ok 0,63 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

- Na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, edukacji oraz zdrowia. Pieniądze dostępne dla regionu w nowej perspektywie finansowej zostaną przeznaczone również na działania związane z włączeniem społecznym, zwiększeniem dostępności komunikacyjnej oraz wsparcie obszarów strategicznej interwencji w województwie - dodała wiceminister.

Region będzie też mógł korzystać ze środków z programu dla Polski Wschodniej, a także z Funduszu Odbudowy i programów krajowych.

17 lutego 2023 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FEP 2021-2027, który zatwierdzi kryteria wyboru projektów dla priorytetów i działań programu. W spotkaniu będzie uczestniczyć wiceszefowa ministerstwa funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowa perspektywa unijna 2021-2027 dla regionów

W okresie 2021-2027 władze województw w całym kraju będą miały do dyspozycji łącznie 33,5 mld euro. Budżet programów regionalnych to aż 44 proc. pieniędzy z Polityki Spójności dla Polski.

Realizowane liczne projekty samorządowe przyczynią się do zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju całej Polski, do stworzenia nowych miejsc pracy, do zastosowania w praktyce wielu, nierzadko innowacyjnych rozwiązań.

Pięć województw (śląskie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie) w swoich budżetach będzie posiadać również środki finansowe, które pochodzą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Samorządy przeznaczą te pieniądze na łagodzenie społecznych i gospodarczych efektów transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy