Reklama

Pochodzący z Mielca Janusz Młynek otrzymał nagrodę "Wybitny Polak"

Opublikowano: czw, 18 lis 2021 07:45
Autor: | Zdjęcie: Biuro prasowe UMWP

Pochodzący z Mielca Janusz Młynek otrzymał nagrodę "Wybitny Polak"  - Zdjęcie główne

foto Biuro prasowe UMWP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku listopada w Rzeszowie w G2A Arenie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski” oraz „Wybitny Polak”. Tę drugą nagrodę odebrał pochodzący z Mielca Janusz Młynek, jeden z najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Tytułem „Promotor Polski” Fundacja nagradza ludzi, których osiągnięcia zawodowe przyczyniają się do promowania i budowania polskiej marki.

Podczas piątkowej uroczystości Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego nagrodziła trzy osoby mające szczególny wkład w rozwój regionu i promocję kraju za granicą: Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa w latach 2002 – 2021, Jana Nowarę, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej, reżysera i publicystę oraz Rafała Wilka, trzykrotnego mistrza paraolimpijskiego z Londynu i z Rio w handbike'u.  

Podczas uroczystości Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wręczyła także statuetkę „Wybitny Polak”.

- Konkurs ma na celu zaprezentowanie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas - Polaków mieszkających w kraju – wyjaśnia Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Tytułem „Wybitnego Polaka” został nagrodzony Janusz Młynek, jeden z najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych, który przez wiele lat był trenerem młodzieży polskiego pochodzenia, a także uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point.

- Choć otrzymuję dziś nagrodę za moje sukcesy w Stanach Zjednoczonych, to jednak chciałbym podkreślić, że pochodzę stąd, z Mielca, z rzeszowskiego - mówił podczas uroczystości Janusz Młynek. -  Kiedy znalazłem się w Ameryce, wraz z żona Jolantą założyłem szkołę szermierki, w której 95 proc. dzieci miało polskie pochodzenie. Kiedy krzyczałem na zawodach do moich podopiecznych „Husaria polska” – to wiadomo było, że trzeba iść do ataku. Przeciwnicy nie wiedzieli o co chodzi i kolejny złoty medal mieliśmy w kieszeni. Dzisiaj po 50 latach koło się zamyka – odbieram na ziemi rzeszowskiej tak cenne wyróżnienie za działalność w Stanach Zjednoczonych - powiedział.

Janusz Młynek w 2020 roku otrzymał statuetkę  "Wybitny Polak w USA" w kategorii osobowość. Ten konkurs to najważniejsza nagroda przyznawana Polonii poza odznaczeniami państwowymi. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy