reklama

Planujesz wziąć ślub w Mielcu? Zorganizuj wesele z głową! Oto rzeczy, o których nie mogą zapomnieć przyszli państwo młodzi [PORADNIK 2023]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneOrganizacja ślubu i wesela to dla narzeczonych często nie lada wyzwanie. Jak skutecznie odhaczać kolejne rzeczy z listy przygotowań, by nie przerósł nas nadmiar przedślubnych obowiązków? Co omówić już przed weselem, by w ten wyjątkowy dzień oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów?

Ślub jest bez wątpienia jedną z najbardziej szczególnych i podniosłych chwil w życiu człowieka. Dlatego tak ważne jest, by tego dnia wszystko – w miarę możliwości – dopiąć na ostatni guzik. Czy istnieje sekret udanego wesela? Jedno jest pewne. By przebiegło pomyślnie, przygotowania warto zacząć przynajmniej rok wcześniej. Taki zapas czasowy pozwoli młodym wybrać do ślubnej współpracy najlepszą ekipę i zaskoczyć gości profesjonalizmem w pełnym wydaniu. O czym jeszcze powinni pamiętać narzeczeni, organizując wesele, i co najważniejsze, z jakimi wydatkami muszą liczyć się w 2023 roku?

1. Dekoracja miejsca ślubu i sali weselnej

Niezależnie od tego, czy zaślubiny odbywają się w kościele, urzędzie czy plenerze, obowiązkowym elementem wystroju będą kwiaty. Jakie?

Każde, a ich wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji panny młodej – mówi nam Agnieszka Pogoda, florystka i podkreśla, że dziś pracownie florystyczne zapewniają też wszystkie inne elementy wystroju, a więc: materiały, wazony, świeczniki, lampiony, ścianki ozdobne czy napisy. Ze względu na liczbę elementów i możliwych opcji dekoracji, trudno jest jednoznacznie mówić o jej kosztach. Uzależnione są one od rodzaju wybranych kwiatów, liczby ozdób, wielkości kościoła i sali weselnej. Od ok. 120 zł zamówimy bukiet ślubny dla panny młodej, który – w większości przypadków – staje się podstawą do wyboru przewodniego motywu całej dekoracji, korsarzu świadkowej i męskich butonierek. Nierzadko z wybranym kwiatowym stylem łączy się także przystrój samochodu. Jego ceny – w zależności od rodzaju i liczby kwiatów – zaczynają się od 100 zł.

2. Sala weselna

To w jej stronę narzeczeni powinni poczynić pierwsze kroki przygotowań, gdyż w wypadku lokalu roczny termin rezerwacji jest dziś absolutnym minimum. Czym warto kierować się przy jego wyborze? Przede wszystkim miejscem. Dobrze, gdy przyjęcie odbywa się w promieniu maksymalnie 50 km od miejsca zaślubin. Większa odległość może przysporzyć kłopotu gościom, a także samym organizatorom. Warto zwrócić uwagę także na salę przyjęć, jej wielkość i walory estetyczne. Jeśli wesele organizujemy latem, upewnijmy się również, że jest ona wyposażona w klimatyzację. W końcu, nie zapomnijmy także zebrać opinii na temat jedzenia i obsługi. Co ustalić już wcześniej z właścicielem lub managerem restauracji?

  • liczbę gości,
  • menu i godziny wydawania poszczególnych dań, np. obiadu,
  • kształt i ustawienie stołów,
  • kwestie ciasta, tortu i alkoholu,
  • dekorację sali.
 

W okresie tak gwałtownie wzrastających cen warto dopytać, czy podawana stawka za "talerzyk" może ulec zmianie i jakiej kwoty zmiana ta może dotyczyć.  

Przyjmuje się jednak, że to Para Młoda podejmuje wyzwanie zapewnienia gościom noclegów. Jest to w zgodzie z zasadami etykiety, jeśli wesele ma trwać do późnych godzin nocnych i planowane są poprawiny, para młoda powinna zaproponować nocleg lub zarezerwować miejsce w hotelu, za który zapłacą organizatorzy wydarzenia. 

3. Tort

W czerwcu sezon ślubny nabiera rozpędu. Niektóre pary, kierując się przesądami, wybierają na tę uroczystość miesiące mające literę „r” w nazwie. Jednak nie każdy chce hołdować tej "tradycji" i zazwyczaj o wyborze daty ślubu decydują inne względy, np. wolne terminy w restauracjach czy salach weselnych. Ważną częścią przyjęcia jest oczywiście tort. Nowożeńcy wybierają najczęściej na tę okazję klasyczne wypieki. 

Jeżeli chodzi o trendy, w tortach weselnych wciąż dominuje prostota w odcieniach bieli i kolorze écru, czyli wpadającym delikatnie w żółtą paletę. Modne są torty rustykalne, czyli dekorowane liśćmi, ozdabiane czekoladą przypominającą korę drzewa lub gałązkami ziół takich, jak rozmaryn czy tymianek. Takie wypieki często ozdabiane są również polnymi kwiatami jadalnymi.
Wesele wcale nie musi być uświetnione tradycyjnym, okrągłym tortem, składającym się z kilku pięter. W zależności od ilości zaproszonych osób i charakteru uroczystości można zamówić np. tort weselny prostokątny. Wraz ze wzrostem popularności "słodkich stołów" na przyjęciach, czyli miejsc oferujących desery i ciasta w postaci stołu szwedzkiego, rośnie zainteresowanie tortami weselnymi z babeczek. Taki wypiek stworzony jest z atrakcyjnie ozdobionych muffinek (często kremami maślanymi lub lukrem plastycznym). Mogą też pojawiać się konstrukcje z makaroników. 

4. Fotograf i/lub kamerzysta

Dziś już praktycznie każda młoda para chce utrwalić wyjątkowe ślubne chwile w postaci profesjonalnych zdjęć i filmów. O czym musi pamiętać, rezerwując fotografa? Przede wszystkim, by wprost przedstawić mu swoje oczekiwania, a więc:

  • preferowaną liczbę zdjęć, którą ma wykonać (często uzależniona jest od wybranego pakietu),
  • czas pracy fotografa (czy ma być już na domowych przygotowaniach, czy dopiero na ślubie i – co ważne – do kiedy),
  • miejsce wspólnego zdjęcia (czy przed kościołem, czy w plenerze, czy przed restauracja, czy na sali),
  • ewentualnie – dodatkowo – kwestie dotyczące sesji małżeńskiej.
 

Łukasz Kilian, fotograf i kamerzysta, mówi nam, że dziś coraz bardziej popularne są sesje wyjazdowe. Te stanowią jednak niemałe wyzwanie, zarówno organizacyjne, jak i finansowej.

Jeżeli jednak para chce zaoszczędzić pieniądze i czas, może zdecydować się na krótką sesję podczas wesela. Najczęściej młodzi kierują się jednak zasadą złotego środka i krótko po ślubie umawiają się z fotografem gdzieś w najbliższej okolicy. Czy w przypadku miejsca obowiązuje zasada "do wyboru, do koloru"? Rzadko.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się propozycje fotografa i to z nich wybiera para. Owszem, czasami zdarza się, że para zaproponuje swoje, ale fotograf ma już praktyczne doświadczenie, jak pracuje się w danym miejscu, czy jest wolne i ile kosztuje jego wynajęcie – tłumaczy Łukasz Kilian.

Z kamerzystą ustalamy natomiast liczbę filmów, ich długość oraz konkretne momenty, na których zależy nam, by zostały nagrane. Jak przyznaje Łukasz Kilian, dziś odchodzi się już od długich nagrań. A więc, jeżeli chcemy utrwalić np. całą homilię księdza, to warto o tym wspomnieć kamerzyście wcześniej, bo może on nagrać tylko jej fragmenty. Jak długo po weselu czeka się na efekty pracy? Nierzadko obróbka setek zdjęć i montaż filmów zajmują trochę czasu, dlatego okres realizacji najlepiej ustalić w umowie. W niej zawieramy również cenę usługi. Jeśli chcemy, by nasze wesele obsłużył profesjonalista, termin zarezerwować musimy przynajmniej pół roku wcześniej.

5. Oprawa muzyczna wesela, DJ/zespół/wodzirej

To od zawsze must have każdego wesela. Nawet najbardziej wytrawni imprezowicze nie będą bawić się bez dobrej muzyki. Dlatego w tym wypadku naprawdę warto zainwestować w osobę znającą się na rzeczy. Bezpieczny termin rezerwacji to 12-18 miesięcy wcześniej. Jak wygląda współpraca młodych i DJ-a odnośnie wyboru repertuaru?

Wszelkie ustalenia, takie jak datę, miejsce, czas wykonywania usługi i cenę warto spisać wcześniej w umowie. Warto więc zapytać swojego DJ-a o taką elastyczność, by uniknąć zakończenia imprezy zbyt wcześnie, wbrew woli zabawy gości.

Większość DJ-ów zapewnia dziś już także wystrój świetlny, wytwornicę mgły, a nawet dostosowuje swoje stanowisko do stylu wesela. Ważne jednak, by oprócz dobrego sprzętu, DJ miał także charyzmę i uśmiech.

Jeżeli nie chcemy martwić się o przebieg przyjęcia i pusty parkiet, idealnym pomysłem będzie wynajęcie dodatkowo wodzireja, który zadba o integrację gości i zaangażuje ich do zabaw i tańca. Cena? Na nią ma wpływ odległość, długość wesela oraz liczba gości. 

6. Suknia ślubna i garnitur

 Przygotowania do sezonu 2023 powoli zaczynają nabierać tempa. Ślubna kreacja państwa młodych to element, o którym trudno zapomnieć. 


Proste suknie ślubne – na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie?

Poza fasonem warto zwrócić uwagę na wykończenie sukni i porę roku, kiedy organizowany jest ślub. Krój sukni może wpływać na komfort podczas tego ważnego dnia. Dekolt głęboki, okrągły lub w szpic wpływa na efekt końcowy. Odkryte ramiona lub suknie bez pleców sprawdzą się latem. Długość sukni do ziemi nada jej eteryczności i zwiewności. Zimą dobrym rozwiązaniem mogą być długie rękawy i długość do kostek, aby suknia nie ucierpiała podczas przemieszczania się między domem a miejscem, w którym odbywa się uroczystość.

Garnitur ślubny – jaki wybrać garnitur dla Pana Młodego?

Pan Młody musi prezentować się nienagannie. W końcu przez całą uroczystość będzie przyciągać uwagę wszystkich gości. Nieodłącznym elementem jego stroju jest oczywiście elegancki garnitur ślubny.

Podstawowa zasada dotycząca zasad doboru odpowiedniego stroju głosi, iż musi on być odpowiednio dobrany do miejsca i okazji. Ślub to niewątpliwie wydarzenie o bardzo istotnej randze, dlatego niezbędny jest formalny garnitur ślubny. Oczywiście, jeżeli bierzemy ślub cywilny i planujemy skromną uroczystość w swobodnej atmosferze, można rozważyć obniżenie nieco formalności, ale wciąż warto pozostać przy klasycznych, ponadczasowych rozwiązaniach.

Pamiętajmy, że formalny styl wymaga oparcia się o wysokiej jakości krawiectwo i tradycyjne kroje. Warto postawić na naturalne tkaniny lub materiały z domieszką włókien syntetycznych, np. poliestru, dzięki czemu materiał będzie się bardziej wytrzymały i nie będzie podatny na nieestetyczne zagniecenia. Do formalnego, klasycznego garnituru należy także dobrać elegancką białą koszulę z mankietami zapinanymi na spinki.

Elegancki garnitur ślubny powinien być czarny lub ciemnogranatowy. Szczególnie polecamy garnitur smokingowy Tanwin. Szalowe klapy wykonane z satyny oraz kieszenie wykończone listewkami nadają mu najwyższej formalności. Dodatkowo mankiety zostały ozdobione 5 guzikami, co dodatkowo podkreśla ceremonialny charakter produktu. Jeżeli nie planujemy wieczornego przyjęcia możemy zdecydować się na jaśniejsze odcienie. Idealną propozycją będzie beżowy garnitur Moredo z dwurzędową kamizelką w tym samym odcieniu. Najbardziej uniwersalne są garnitury zapinane na dwa guziki, ale w zależności od sylwetki i upodobań możemy zdecydować się również na marynarkę zapinaną na jeden guzik lub dwurzędową np. komplet Benwin. Jest to komplet z dwurzędową marynarką z szerokimi klapami zamkniętymi w szpic. Wykonany ze szlachetnego, beżowo-szarego materiału, zdobionego błękitnym prążkiem jest idealną propozycją dla Panów ceniących elegancję oraz niebanalne rozwiązania.

Pamiętaj o dodatkach!

Dodatki to jeden z tych elementów, dzięki którym Pan Młody może się wyróżnić. Odpowiednio dobrane detale sprawiają, że cały strój prezentuje się wyjątkowo. Do obowiązkowych elementów należą spinki do mankietów – na ten dodatek powinien zdecydować się każdy Pan Młody (mankiet zapinany z guziki nie jest odpowiednim rozwiązaniem na tak ważną uroczystość). Spinki stanowią niezbędne uzupełnienie formalnego stroju. Pozwalają podkreślić indywidualny charakter mężczyzny, ale też w naturalny sposób podnoszą rangę wydarzenia, jakim jest ślub.

 

Sprawdź najnowszą kolekcję ślubną w salonach Recman w Mielcu, Galeria Navigator oraz Dębicy, ul. Krótka 2.

7. Makijaż ślubny

Nawet najzdolniejsze panie młode w dniu ślubu nie malują się same. Czym makijażystka kieruje się przy doborze makijażu? Przede wszystkim oczekiwaniami klientki.

Omawiamy sobie styl makijażu, intensywność, pani młoda pokazuje mi suknię, styl przewodni wesela, dodatki, kwiaty, dogadujemy kwestie pielęgnacji – opowiada nam Agata Kozioł, makijażystka. Przed rozczarowaniem w dniu ślubu ochroni panią młodą dziś już coraz częściej praktykowany makijaż próbny.

Po nim robimy zdjęcia, pani testuje sobie makijaż cały dzień i wieczorem precyzujemy kwestie, czy coś zmieniamy – wyjaśnia makijażystka. Jak mówi, prace nad makijażem ostatecznym zaczynamy już miesiąc przed weselem, jeśli panna młoda nie ma żadnych problemów skórnych, natomiast już 3 miesiące wcześniej musimy zacząć przy skórze problemowej . To wtedy klientka powinna zacząć dobrze się nawadniać i odpowiednio nawilżać cerę.

Proponuję także wykonanie laminacji brwi, żeby było czyste spojrzenie. To pięknie uzupełnia stylizację ślubną – słyszymy. Jak w tym przypadku wygląda rezerwacja terminu? Opcja stacjonarna, czy mobilna wymaga zapisania się mniej więcej z rocznym wyprzedzeniem.

W ofercie mamy nie tylko makijaże ślubne, ale również okolicznościowe, sesje oraz na każdą okazję. 

8. Manicure i pedicure

Każda Panna Młoda w ten wyjątkowy dla niej dzień pragnie wyglądać wyjątkowo. Suknia, akcesoria, buty czy też inne dodatki muszą być odpowiednio dobrane tak, aby wspólnie tworzyć jedną całość.

Bardzo ważny jest także ślubny manicure. Powinien być elegancki i perfekcyjny pod każdym względem.
Ślubnego manicure’u nie musisz już wykonywać w neutralnych, stonowanych barwach. Możesz postawić na mnóstwo innych, intensywniejszych kolorów, które będą się prezentować równie pięknie i szykownie, jak klasyczny french czy modny baby boomer. W grę wchodzi także intensywna czerwień albo piękne kwiatowe zdobienia! Do wyboru, do koloru – dosłownie!

Do niedawna uznawano, że paznokcie panny młodej powinny być zadbane, w jasnych, niezbyt wyróżniających się kolorach. Ale na szczęście te czasy mamy już za sobą. W końcu nie wszystkie kobiety gustują w jasnym różu czy odcieniach nude, a wręcz przeciwnie – lubią zaszaleć ze swoimi paznokciowymi stylizacjami.

Ślubne paznokcie możesz dopasować nie tylko do swoich upodobań, ale także do motywu przewodniego Waszego wielkiego dnia. 

9. Fryzura ślubna

To kolejna ważna składowa ślubnego image'u pani młodej. Tak samo, jak w przypadku makijażu, najlepiej wykonać ją dwa razy.

Fryzura próbna to dla mnie pozycja obowiązkowa – mówi Sylwia Kilian, właścicielka salonu fryzjerskiego Wyczesani. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, pierwsze podejście pozwala fryzjerce poznać włosy i oczekiwania klientki, a klientce technikę i propozycje fryzjerki i wspólnie dojść do kompromisu. Próbne uczesanie daje także możliwość sprawdzenia trwałości fryzury. Jak dochodzi do wyboru konkretnego uczesania?

Jeśli chodzi o mój model konsultacji z klientką, to zawsze zalecam, aby przygotowała sobie kilka zdjęć fryzur, które najbardziej jej się podobają. Wtedy mam już podgląd na jej gust i styl. Następnie rozmawiamy o sukni, czy będzie welon, ozdoba, o jakiej wstępnie myślała i wtedy mówię, jak ja to widzę, co możemy zrobić, a czego nie ma opcji zrobić na jej włosach i wspólnie osiągamy jakiś konsensus – tłumaczy nam Sylwia. 

10. Obrączki

Czyli jeden z najważniejszych symboli ślubu, po zakup którego dobrze, by para narzeczonych udała się wspólnie. Obrączki wykonywane są w salonach jubilerskich wyłącznie na zamówienie, co oznacza, że młodzi mogą łączyć różne wzory i opcje pokazane na dostępnych wzornikach. Jak dowiedzieliśmy się od jubilera, narzeczeni nie muszą zamawiać takich samych obrączek. Wybrane modele mogą różnić się między sobą wzorem, a nawet szerokością. Większość salonów oferuje dodatkowo darmowy grawer. Wśród dostępnych opcji, znajdziemy obrączki z białego i żółtego złota, a także wzbogacone kamieniami, brylantami lub cyrkoniami. 

Firma Jubilerska Herkules w Mielcu oferuje 35 % rabatu na obrączki ślubne.

11. Wypożyczenie samochodu

Z pozoru błaha sprawa, która w tym dniu nabiera szczególnego znaczenia. Z wypożyczalni aut ślubnych, przejazd autem do restauracji to dla pary młodej często jedyna chwila wytchnienia w ciągu tak stresującego dla nich dnia. Ważny jest więc kierowca, który zadba o całą oprawę przejazdu oraz podczas drogi dobrym słowem i swoim profesjonalizmem rozładuje napięcie małżonków. Jakie są najważniejsze cechy dobrego szofera? Poczucie humoru, zaangażowanie i… punktualność! 

Preferujecie auto nowoczesne, retro, a może limuzynę? Oferty firm wypożyczających samochody do ślubu są dziś naprawdę szerokie.  Koszt wypożyczenia obejmuje zwykle przystrojenie auta, dojazd do pana młodego, dojazd do pani młodej, przejazd do kościoła/urzędu i restauracji, obsługę szofera, a nierzadko także szampana i czerwony dywan.

Firma dodatkowo oferuje, nie tylko odbiór gości z lotniska i dowiezienie na miejsce wesela, ale w swojej ofercie ma również szeroki wachlarz samochodów do wypożyczenia dla gości weselnych.

12. Dodatkowa atrakcja: fotobudka, mobilny drink bar, fontanna iskier?

Jeżeli pozwala Wam na to Wasz budżet, możecie na swoje wesele wynająć dodatkowe atrakcje, których dziś naprawdę nie brakuje. Fontanna iskier doda efektywności waszemu pierwszemu tańcu i uatrakcyjni zdjęcia, a mobilny drink bar, czekoladowa fontanna czy fotobudka zadbają o odpowiedni poziom endorfin Waszych gości. 

Rewelacyjnie sprawdzi się pamiątka w postaci zdjęć oferowana przez Fotobudkę od Foto Grandy, której właścicielem jest Grzegorz Gawron. Koszt wynajęcia fotobudki to ok. 700 zł za 2 godziny. Jeśli klient zechce, aby goście dłużej bawili się przy okazji wykonywania zabawnych zdjęć z wykorzystaniem oferowanych rekwizytów to za 3 godziny zapłaci 850 zł. Dodatkowo można zamówić księgę gości z grawerem,która służy do wklejania wykonanych zdjęć. 

 

13. Oprawa muzyczna w kościele

Choć głównym punktem programu jest nadal – niezmiennie – wesele i wspólna zabawa do białego rana, to młodzi coraz częściej chcą zadbać także o szczególny wymiar samych zaślubin. Wybór lokalnego organisty może być nie tylko nudny, ale – nierzadko – także dość ryzykowny, dlatego dziś pary coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i zapraszają na ślub sprawdzony zespół muzyczny. Bogactwo instrumentów, piękne głosy i wzruszające utwory pozwolą na głębsze przeżycie ślubu nie tylko parze młodej, ale również gościom. Jak współpraca ta wygląda w praktyce? Muzycy całkowicie dostosowują się do preferencji młodej pary, a także, w razie potrzeby, wychodzą z własną inwencją twórczą. Dopasowują również wybrany repertuar do harmonogramu liturgii.

Niektórzy młodzi mają wybrany jeden utwór, na którym bardzo im zależy i od razu komunikują to przy możliwości nawiązania współpracy. Te pary, które nie mają specjalnych życzeń, dostają ode mnie propozycje, z których mogą wybrać dla siebie repertuar. Duże znaczenie dla zespołu ma wyposażenie kościoła w sprzęt muzyczny.

Kiedy przyszli małżonkowie powinni pomyśleć o zarezerwowaniu zespołu do kościoła? Minimum pół roku przed ślubem, a najlepiej rok lub jeszcze wcześniej. Jeśli jednak nie traficie ze swoim terminem u poleconych Wam profesjonalistów, warto poprosić ich o rekomendacje innych zespołów.

Koszty, z jakimi musimy się liczyć? Od 300 zł wzwyż za grającą lub śpiewającą osobę.

Planujesz ślub jeszcze w tym roku? To ostatni dzwonek na przygotowania!

Powyższy ślubny research pokazuje, że jedną ze złotych zasad udanego ślubu jest bez wątpienia zorganizowanie. I wcale nie chodzi o to, by teraz myśleć tylko o ślubie, ale mieć świadomość, że czas płynie nieubłaganie i, jeżeli jest taka możliwość, nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. W całej tej przedweselnej gorączce niech nie umkną Wam więc także te najmniejsze detale, jak:

  • plan rozmieszczenia gości przy stołach,
  • winietki,
  • pudełko na koperty,
  • wazony/doniczki na kwiaty,
  • małe upominki dla gości,
  • prezenty dla rodziców,
  • weselny koszyczek ratunkowy dla gości,
  • księga gości,
  • i trochę luzu, bo ostatecznie nigdy wszystko nie idzie zgodnie z planem. 
 

Najważniejsze, by na Waszym weselu nie zabrakło ludzi i dobrego humoru. Wszystko inne zwykle, koniec końców, da się zastąpić. Szukasz inspiracji na swój ślub? Zajrzyj do naszej galerii!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE