KP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie to inwestor trwającej aktualnie rewitalizacji linii kolejowej nr 25, w tym na odcinka Padew Narodowa - Mielec. Jednym z elementów prac kolejowych na tym odcinku ma być likwidacja dwóch głównych przejazdów kolejowych w miejscowościach Tuszów Narodowy i Jaślany, które według PKP PLK nie spełniają określonych odpowiednimi przepisami warunków technicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Niektóre firmy, w tym Bury z Mielca wycofały się z części zwolnień grupowych
Władze gminy Tuszów Narodowy od początku nie zgadzały się na takie rozwiązanie i wielokrotnie spotykały się z inwestorem czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w tej sprawie. Po jednym z takich spotkań w sierpniu tego roku ustalono, że na terenie gminy Tuszów Narodowy zostaną zlikwidowane trzy mniej istotne przyjazdy kolejowe, natomiast dwa najważniejsze dla mieszkańców w Tuszowie Narodowym i Jaślanach pozostaną z jednoczesną ich przebudową i dostosowaniem do warunków technicznych.
Stanowczy sprzeciw wójta
W jakiś czas potem PKP PLK wycofała się jednak z tych ustaleń. W tej sytuacji 17 listopada Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy wystosowała pismo do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie wyrażając stanowczy sprzeciw przeciwko zamiarom likwidacji tych dwóch przejazdów.
W swoim piśmie wójt napisał m.in. „Główny przejazd obok rampy w Tuszowie Narodowym w ciągu drogi powiatowej, od lat jest najbardziej kluczowym punktem komunikacji w gminie, zapewnia połączenie mieszkańców m.in. z Urzędem Gminy, Ośrodkiem Zdrowia, Komisariatem Policji, Kościołem, Placówką Oświatową oraz do drogi powiatowej nr 1161 R Tuszów Narodowy – Chorzelów – Mielec, którą nasi mieszkańcy, ale również mieszkańcy ościennych gmin, miast czy zainteresowanych stron dostają się do okolicznych miejscowości”.
Jednocześnie podkreślił „Jakakolwiek koncepcja, która chce ograniczyć możliwości korzystania z tego przejazdu jest nonsensem. Trzeba tutaj mieszkać, żeby to zrozumieć, bo niestety zza biurka w Krakowie czy Rzeszowie tego nie widać. Propozycje by dojeżdżać do drugiej części Tuszowa z wykorzystaniem obwodnicy są na tyle absurdalne, że nie będziemy ich komentować”.
Taki sam sprzeciw wyraziła Rada Gminy
26 listopada w Tuszowie Narodowym odbyło się się posiedzenie Rady Gminy, na którym radni jednogłośnie podjęli stanowisko wspierające całkowicie dotychczasowe działania wójta gminy i wyrażające sprzeciw wobec zamiaru likwidacji głównego przejazdu kolejowo - drogowego w Tuszowie Narodowym oraz przejazdu w miejscowości Jaślany-Bugaj.
W stanowisku tym Rada Gminy Tuszów zaznaczono m.in. „ Rada Gminy stwierdza, że przejazd kolejowo-drogowy w Tuszowie Narodowym jest głównym punktem komunikacji w gminie i zapewnia połączenie mieszkańców z Urzędem Gminy, Ośrodkiem Zdrowia, Posterunkiem Policji, placówkami oświatowymi i sakralnymi. Ponadto stanowi dostęp do drogi powiatowej, która prowadzi bezpośrednio do okolicznych miejscowości, w tym miasta Mielec oraz dojazd do posesji i pól uprawnych.
Przejazd kolejowo - drogowy w miejscowości Jaślany – podkreślono dalej - w km 278+430,65 jest jedynym przejazdem w ciągu dróg gminnych w Jaślanach, który według ustaleń miał zostać przebudowany, lecz nie zlikwidowany. Bezpośrednio prowadzi do istniejącej zabudowy i stanowi ważny punkt komunikacyjny dla rolników dojeżdżających do swoich pól uprawnych.
Modernizacja linii kolejowej nr 25 w Tuszowie Narodowym powinna uwzględniać przebudowę ww. przejazdów, poprzez dostosowanie ich do wymaganych warunków technicznych i zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego korzystającym z przejazdów, jednak w żadnym wypadku nie powinna ich likwidować i w ten sposób dzielić gminy i wioski Tuszów Narodowy”.
Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy o pomyśle likwidacji dwóch najważniejszych w gminie przejazdów kolejowych stwierdził dobitnie.
- Dla mnie to szczyt głupoty. Będę dalej walczył o te przejazdy.
Również radni gminy zapowiadają dalszą walkę, podkreślając.
- Nie dopuścimy, żeby zamknęli nam przejazd.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.