Reklama

PKP PLK chce zlikwidować najważniejsze przejazdy kolejowe w gminie

Opublikowano: pt, 4 gru 2020 13:50
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

PKP PLK chce zlikwidować najważniejsze przejazdy kolejowe w gminie - Zdjęcie główne

Ten przejazd kolejowy w Tuszowie Narodowym chce zlikwidować PKP PLK | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie zamierza zlikwidować główne przejazdy kolejowe w miejscowościach Tuszów Narodowy i Jaślany. Stanowczy sprzeciw przeciwko tym zamiarom wyraziła w odpowiedniej uchwale Rada Gminy Tuszów Narodowy, a wójt gminy Andrzej Głaz nawał to szczytem głupoty.

KP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie  to inwestor trwającej aktualnie   rewitalizacji linii kolejowej nr 25, w tym na  odcinka Padew Narodowa - Mielec. Jednym z elementów prac  kolejowych na tym  odcinku ma być likwidacja dwóch głównych przejazdów kolejowych w miejscowościach Tuszów Narodowy i Jaślany, które według PKP PLK nie spełniają określonych odpowiednimi przepisami warunków technicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Niektóre firmy, w tym Bury z Mielca wycofały się z części zwolnień grupowych

Władze gminy Tuszów Narodowy od początku nie zgadzały się na takie rozwiązanie i wielokrotnie spotykały się z inwestorem  czyli PKP Polskie Linie Kolejowe  S.A. w tej sprawie. Po jednym z takich spotkań w sierpniu tego roku ustalono, że na terenie gminy Tuszów Narodowy zostaną zlikwidowane trzy mniej istotne przyjazdy kolejowe, natomiast dwa najważniejsze dla mieszkańców w Tuszowie Narodowym i Jaślanach pozostaną  z jednoczesną ich  przebudową i dostosowaniem do warunków technicznych.

Stanowczy sprzeciw wójta

W jakiś czas potem PKP PLK wycofała się jednak z tych ustaleń. W tej sytuacji 17 listopada Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy wystosowała pismo do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie wyrażając stanowczy  sprzeciw przeciwko zamiarom likwidacji tych dwóch przejazdów.

W swoim piśmie wójt napisał m.in. „Główny przejazd obok rampy w Tuszowie Narodowym w ciągu drogi powiatowej, od lat jest najbardziej kluczowym punktem komunikacji w gminie, zapewnia połączenie mieszkańców m.in. z Urzędem Gminy, Ośrodkiem Zdrowia, Komisariatem Policji, Kościołem, Placówką Oświatową oraz do drogi powiatowej nr 1161 R Tuszów Narodowy – Chorzelów – Mielec, którą nasi mieszkańcy, ale również mieszkańcy ościennych gmin, miast czy zainteresowanych stron dostają się do okolicznych miejscowości”.

Jednocześnie podkreślił „Jakakolwiek koncepcja, która chce ograniczyć możliwości korzystania z tego przejazdu jest nonsensem. Trzeba tutaj mieszkać, żeby to zrozumieć, bo niestety zza biurka w Krakowie czy Rzeszowie tego nie widać. Propozycje by dojeżdżać do drugiej części Tuszowa z wykorzystaniem obwodnicy są na tyle absurdalne, że nie będziemy ich komentować”.

Taki sam sprzeciw wyraziła Rada Gminy

26 listopada w Tuszowie Narodowym odbyło się  się posiedzenie Rady Gminy, na którym radni jednogłośnie podjęli stanowisko wspierające całkowicie dotychczasowe działania wójta gminy i wyrażające sprzeciw wobec zamiaru likwidacji głównego przejazdu kolejowo - drogowego w Tuszowie Narodowym oraz przejazdu w miejscowości Jaślany-Bugaj.  

W stanowisku tym Rada Gminy Tuszów zaznaczono m.in. „ Rada Gminy stwierdza, że przejazd kolejowo-drogowy w Tuszowie Narodowym jest głównym punktem komunikacji w gminie i zapewnia połączenie mieszkańców z Urzędem Gminy, Ośrodkiem Zdrowia, Posterunkiem Policji, placówkami oświatowymi i sakralnymi. Ponadto stanowi dostęp do drogi powiatowej, która prowadzi bezpośrednio do okolicznych miejscowości, w tym miasta Mielec oraz dojazd do posesji i pól uprawnych.

Przejazd kolejowo - drogowy w miejscowości Jaślany – podkreślono dalej  - w km 278+430,65 jest jedynym przejazdem w ciągu dróg gminnych w Jaślanach, który według ustaleń miał zostać przebudowany, lecz nie zlikwidowany. Bezpośrednio prowadzi do istniejącej zabudowy i stanowi ważny punkt komunikacyjny dla rolników dojeżdżających do swoich pól uprawnych.

Modernizacja linii kolejowej nr 25 w Tuszowie Narodowym powinna uwzględniać przebudowę ww. przejazdów, poprzez dostosowanie ich do wymaganych warunków technicznych i zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego korzystającym z przejazdów, jednak w żadnym wypadku nie powinna ich likwidować i w ten sposób dzielić gminy i wioski Tuszów Narodowy”.

Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy o pomyśle likwidacji dwóch najważniejszych w gminie przejazdów kolejowych stwierdził dobitnie.

 - Dla mnie to szczyt głupoty. Będę dalej walczył o te przejazdy.

Również radni gminy zapowiadają dalszą walkę, podkreślając.

- Nie dopuścimy, żeby zamknęli nam przejazd.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  kruczek44

  Ten wójt to jakiś nieuk - kościół, ośrodek zdrowia czy placówka oświatowa to nie nazwy własne i piszemy to małymi literami...

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Janusz Kamień

  W Jaślanach potrzebny jest tylko przejazd obok stacji i jakas droga technologiczna wzdłuz torów w kierunku Tuszowa która zapewni dojazd do pól

 • rok temu | ocena +1 / -0

  NocNick

  Słusznie

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Fhk

  Prawidłowo