Reklama

Pijani kierowcy stracą samochody? Sejm zadecydował

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: freepik/wirestock

Pijani kierowcy stracą samochody? Sejm zadecydował - Zdjęcie główne

foto freepik/wirestock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sejm przegłosowano wczoraj nowelizację kodeksu karnego. Dotyczy on m.in. konfiskaty pojazdu prowadzonego przez pijanych kierowców. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę w przypadkach, gdy:

  • kierowca ma co najmniej 1,5 promila
  • kierowca ma co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi i spowoduje wypadek lub też w sytuacji recydywy
Policja będzie mogła zająć samochód kierowcy od razu na okres do siedmiu dni, a następnie prokurator orzeknie jego zabezpieczenie.

W przypadku pojazdu, który nie jest własnością pijanego kierowcy, orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu. Pod uwagę będzie brana wartość określona w polisie ubezpieczeniowej lub średnia wartość rynkowa.

Jeśli nietrzeźwy kierowca zawodowy będzie jechał autem służbowym, wówczas nie zostanie ono zajęte. Sąd wówczas orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Konfiskacie nie będą podlegać rowery. 

Nowelizacja kodeksu karnego została przegłosowana przez Sejm na początku roku, ale Senat był przeciwny. Wczoraj ustawa znów trafiła do Sejmu i została przegłosowana 229 głosami "za" wobec 206 "przeciw". 10 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz trafi do podpisu do prezydenta Andrzeja Dudy.

W życie wejdzie po trzech miesiącach od ogłoszenia, najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku.

 

Koniec pobłażliwości wobec przestępców! Sejm uchwalił reformę Kodeksu karnego! Bezwzględne dożywotnie pozbawienie wolności, konfiskata aut pijanym kierowcom, zaostrzenie kar dla pedofilów, recydywistów, aferzystów gospodarczych! - napisał na Twitterze Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy