Reklama

Pierwsze dotacje pozyskane i podpisane. Wzrosły nadzieje mieszkańców na renowację zabytkowej kapliczki w Przecławiu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pozyskane fundusze pozwolą ruszyć z pracami renowacji kapliczki w Przecławiu, która dla mieszkańców ma niezwykłe znaczenie historyczne.18 stycznia 2023 r. Burmistrz Przecławia Renata Siembab podpisała ze Starostą Powiatu Mieleckiego Stanisławem Lonczakiem umowę dotacji i uzyskała pierwsze fundusze na remont zabytkowej, drewnianej kapliczki przy ul. Weneckiej w Przecławiu.

18 stycznia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Mielcu  odbyło się spotkanie w którym udział wzięli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Burmistrz Przecławia Renata Siembab. Uwieńczeniem rozmów było podpisanie umowy dotacji w kwocie 10.000,00 zł na renowację kapliczki przy ul. Weneckiej w Przecławiu. Zadanie ma być zrealizowane do 11 listopada 2023 r.

Na renowację zabytkowej kapliczki został również złożony wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do 31 stycznia 2023 r. zostanie złożony kolejny do Urzędu Marszałkowskiego. Wartość kosztorysowa renowacji kapliczki to kwota 68.516,38 zł.

17 listopada 2021r. Burmistrz Przecławia Renata Siembab podpisała akt notarialny, na mocy którego Gmina Przecław w drodze darowizny przejęła od Starostwa Mieleckiego działającego w imieniu Skarbu Państwa, własność nieruchomości w Przecławiu przy zbiegu ul. Weneckiej z ul. Kilińskiego, na której znajduje się zabudowa, drewniana kapliczka.

Kapliczka została wpisana do rejestru zabytków zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i stanowi cenną pamiątkę małej architektury sakralnej.

Przejęcie budowli na rzecz Gminy Przecław pozwoli zadbać o znaczące miejsce dla mieszkańców i uratować przed zniszczeniem. Jako własność gminna wszelkie sprawy i działania związane z wykonaniem prac zmierzających do przywrócenia świetności kapliczki będą możliwe w krótszym czasie.

Kapliczka  wymaga renowacji i wielu prac konserwatywnych, dzięki pozyskanym funduszom, o które są starania będzie to możliwe, a widok „odrodzonej” kapliczki będzie radosnym widokiem dla mieszkańców nie tylko Przecławia, ale i całej Gminy Przecław.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy