Reklama

Pieniądze dla obywateli. Co wybiorą mielczanie?

Opublikowano:
Autor:

Pieniądze dla obywateli. Co wybiorą mielczanie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja do spraw Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego zakończyła weryfikację zgłoszonych przez mieszkańców propozycji ustalając ostateczną listę projektów do głosowania. Znalazło się na niej 13. projektów ogólnomiejskich i 14. projektów lokalnych.W Mieleckim Budżecie Obywatelskim, który realizowany będzie w roku 2020  do rozdysponowania jest 2 miliony złotych z czego kwota 1 mln 100 tys. zł. przeznaczona została na projekty ogólnomiejskie, natomiast na projekty lokalne zarezerwowano po 100 tys. zł. w każdym z 9 utworzonych obszarów.
Do 15 lipca, czyli terminu na zgłaszanie projektów przez mieszkańców, wpłynęło   do Urzędu Miejskiego 41 propozycji sfinansowania różnych inwestycji czy też zadań o charakterze prospołecznym, kulturalnym i sportowym. 
Komisja, której przewodniczyła zastępca Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś negatywnie zweryfikowała 14 zgłoszonych projektów (8 ogólnomiejskich i 6 lokalnych). Powodami odrzucenia tych propozycji były m.in. brak technicznej możliwości realizacji projektu, lokalizacja zadania na terenie, który nie należy do miasta oraz przekroczenie dopuszczalnej, maksymalnej wartości projektu. Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców znalazły się również takie, które nie znajdowały się w kompetencjach władz Mielca.

– Cieszę się, że mieszkańcy aktywnie wzięli udział w przygotowaniu propozycji projektów. Ważne, że mielczanie docenili nie tylko możliwości wykonania dzięki budżetowi obywatelskiemu działań czysto inwestycyjnych, lecz także starają się np. o organizację imprez integrujących osiedla, koncertów czy poranków filmowych. Teraz przed nami najważniejszy etap Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, czyli głosowanie, do którego gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Mielca. Naprawdę warto wskazać i poprzeć te z propozycji,                   które zrealizujemy w roku 2020 – powiedział Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Ostatecznie na liście projektów ogólnomiejskich dopuszczonych do głosowania znalazło się 13 pozycji, a na liście propozycji lokalnych 14. projektów. Głosowanie odbędzie się w dniach 20-30 września. Prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy mieszkańcy Mielca, bez względu na wiek. Każdemu mieszkańcowi miasta Mielca przysługuje prawo oddania od 1 do 3 głosów na projekty lokalne i od 1 do  3 głosów na projekty lokalne (w jednym wybranym obszarze).

Głosowanie w trybie elektronicznym odbędzie się za pomocą formularza elektronicznego umieszczonego na stronie internetowej miasta. Głosy w formie papierowych kart do głosowania będzie można oddawać w wyznaczonych punktach na terenie miasta. 

Są to:
-Urząd Miejski (ul. Żeromskiego 26)
-Placówka PSOUU (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) – ul. Wojsławska 278.
-Sklep Wielobranżowy „Pokusa” (Rynek Rzochowski 3)
- Dom Kultury SCK (Aleja Niepodległości 7)
-Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Galerii Navigator (ul. Powstańców Warszawy 4)
-Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej – nr 1 (ul. Botaniczna), nr 4 (ul. Mickiewicza 2 – Łojczykówka), nr 6 (ul. Tańskiego 4a), nr 7 (ul. Zygmuntowska 14)


Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do dnia 15 października 2019 r.

 

Lista projektów ogólnomiejskich (13):

1.Budowa i wyposażenie hali pneumatycznej (OGÓLNOMIEJSKI)
- projekt zakłada przebudowę istniejącego boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Dąbrówki i wykonanie zadaszenia w postaci hali pneumatycznej. Koszt – 900 tys.

2.Boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 3 (OGÓLNOMIEJSKI)
- wykonanie boiska o wymiarach 20 x 40 m o nawierzchni syntetycznej, dedykowanego do gry w piłkę nożną i ręczną wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.  Koszt – 650 tys. zł.

3.Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole Podstawowej nr 13. (OGÓLNOMIEJSKI)
- boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z niezbędnym wyposażeniem (bramki, siatki, tablice do koszykówki), z ogrodzeniem i oświetleniem. Koszt – 650 tys. zł.  

4.Aktywny Senior (OGÓLNOMIEJSKI)
- budowa na placu przy ulicy Gałczyńskiego ścieżki do nordic walkingu wraz                       z instalacją urządzeń siłowni zewnętrznej. Koszt – 250 tys. zł.

5.Rodzinne Poranki Filmowe (OGÓLNOMIEJSKI)
- organizacja w niedzielne przedpołudnia w Kinie Galaktyka seansów filmowych dla dzieci i młodzieży połączonych z warsztatami przybliżającymi kulturę filmową.              Koszt – 86 tys. 400 zł.

6.VII Mielecki Piknik Militarny (OGÓLNOMIEJSKI)
- organizacja imprezy plenerowej na terenie mieleckich bulwarów nad Wisłoką z okazji 100 rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Koszt – 39 tys.600 zł.

7.Koncert plenerowy Quebonafide, Paluch, Szpaku (OGÓLNOMIEJSKI)
- organizacja profesjonalnego koncertu plenerowego na terenie MOSiR przy ulicy Sportowej z udziałem znanych polskich raperów.  Koszt – 182 tys. zł.
 
8.WI-FI Mielec (OGÓLNOMIEJSKI)
- utworzenie bezpłatnej, ogólnomiejskiej sieci bezprzewodowego internetu Wi-Fi poprzez instalację hot-spotów na publicznych budynkach na terenie miasta.                    Koszt – 600 tys. zł.
 
9.Rower Miejski w Mielcu (OGÓLNOMIEJSKI)
- budowa 5 baz rowerowych na terenie miasta Mielca (Strefa, Starówka, Borek, Osiedle, Smoczka) zapewniających dostępność miejskich rowerów dla mieszkańców miasta. Koszt – 600 tys. zł.

10.Plan na Lato – cykl  imprez adresowanych do mieszkańców miasta (OGÓLNOMIEJSKI)
- zorganizowanie w okresie maj-wrzesień w różnych wybranych punktach Mielca cyklu wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym, edukacyjnym, rozrywkowym                       i rekreacyjnym. Koszt – 90 tys. zł.

11.Pump Track - tor rowerowy dla dzieci i młodzieży (OGÓLNOMIEJSKI)
- budowa toru rowerowego przy ulicy Powstańców Warszawy i Szarych Szeregów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Koszt – 450 tys. zł.

12.Uzupełnienie infrastruktury schronisko dla zwierząt w Mielcu (OGÓLNOMIEJSKI)
- wymiana starego samochodu do przewozu zwierząt na nowy, zakup wyposażenia dla schroniska. Koszt – 100 tys. zł.

13.Rewitalizacja obiektu MOSiR Gryf Mielec (OGÓLNOMIEJSKI)
- wymiana części ogrodzenia oraz stworzenie skateparku i rodzinnego centrum rozrywki w rejonie ulic Warszawskiej, Ogrodowej, Żółkiewskiego i Kilińskiego. Koszt – 850 tys. zł.  

--------------------------------------------------------------------------------------

 


Lista projektów lokalnych (14):

OBSZAR - 1 (Borek, Lotników)
- Budowa Otwartej Strefy Aktywności.
Na terenach zielonych przy ZSO nr 1 przy ulicy Tańskiego ma powstać obiekt będący połączeniem siłowni zewnętrznej wraz z placem zabaw dla dzieci. Koszt – 100 tys. zł.     

OBSZAR - 2 (Cyranka, Mościska)  
- Modernizacja boiska do piłki nożnej przy ulicy Padykuły.
Projekt zakłada remont starego zaniedbanego boiska z nawierzchnią trawiastą zlokalizowanego na osiedlu Cyranka przy ulicy Padykuły. Koszt – 80 tys. zł.  

OBSZAR - 3 (Smoczka, Smoczka I)
-Nasadzenie zieleni przy ulicy Powstańców Warszawy.
Oddzielenie ścieżki rowerowej od ulicy Powstańców Warszawy poprzez utworzenie naturalnego pasa zieleni powstałego dzięki nasadzeniu krzewów. Koszt – 44 tys. zł.

OBSZAR – 4 (Kilińskiego, Kościuszki)
-Przemalowanie samolotu AN-2 na cokole przy wjeździe do Mielca.
Zmiana koloru malowania samolotu usytuowanego przy rondzie na skrzyżowaniu ulic Legionów i Jana Pawła II. Koszt – 30 tys. zł.

- Mielec na Bulwarach
Zorganizowanie w okresie wakacyjnym na terenie mieleckich bulwarów przy ulicy Rzecznej wydarzenia o charakterze kulturalno-rozrywkowym skierowanego głównie do młodzieży i dzieci w wieku 3-25 lat. Koszt – 40 tys. zł.

OBSZAR 5 (Kopernika, Kusocińskiego)
-Wykonanie dodatkowych miejsc parkingowych przy basenach odkrytych  - ul. Kusocińskiego.
Budowa w obrębie pasa drogowego i w miejscu istniejących zieleńców dodatkowych parkingów dla użytkowników letnich basenów rekreacyjnych i mieszkańców osiedla Kopernika. Koszt – 100 tys. zł.

OBSZAR 6 (Rzochów, Wojsław)
-Organizacja integracyjnej imprezy plenerowej Park Praw Natury.
Piknik osiedlowy połączony z zabawą interaktywną i warsztatami – przygoda z nauką i techniką (konkursy, zabawy i występy artystyczne). Koszt – 30 tys. zł.


-Oświetlenie placu zabaw na ulicy Witosa.
Projekt zakłada wykonanie oświetlenia na placu zabaw dla dzieci, który powstał w ubiegłym roku obok Domu Ludowego na osiedlu Wojsław. Koszt – 50 tys. zł.

OBSZAR -7 (Dziubków, Szafera)
-Plac Zabaw Frajda.
Budowa nowoczesnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 13. Koszt – 100 tys. zł.  

- Rozbudowa miejskiego monitoringu na terenie osiedla Szafera.
Zakupienie wraz z montażem i włączeniem do sieci miejskiego monitoringu pięciu kamer w wybranych miejscach na terenie Osiedla Szafera. Koszt – 97 tys. zł.

OBSZAR – 8 (Kazimierza Wielkiego, Wolności)
-Przytulny Przystanek.
Budowa trzech wiat przystankowych z niezbędnym wyposażeniem na przystankach autobusowych wzdłuż ulicy Krańcowej. Koszt – 35 tys.

-UFO - Uśmiechnięty Festyn Osiedlowy.
Festyn rodzinny z występami scenicznymi, konkursami i zabawami dla mieszkańców zorganizowany na placu UFO przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Koszt – 20 tys. zł.  

-Przyjazne Przystanki.
Budowa trzech wiat przystankowych wraz z niezbędnym wyposażeniem na przystankach autobusowych wzdłuż ulicy Korczaka. Koszt – 35 tys.

OBSZAR – 9 (Niepodległości, Żeromskiego)
- Rodzinny Festyn Integracyjny.
Organizacja festynu rodzinnego na placu Armii Krajowej z zabawami, występami, konkursami i innymi atrakcjami. Koszt – 25 tys. zł.                     
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE