Reklama

Mielecki szpital dostanie ponad 3 miliony złotych. Pomogła obecność wojsk NATO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: BPWP

Mielecki szpital dostanie ponad 3 miliony złotych. Pomogła obecność wojsk NATO - Zdjęcie główne

foto BPWP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 13,5 miliona złotych trafi do placówek leczniczych z Podkarpacia w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Środki te zostaną przekazane na zakup i inwestycje budowlane służące przeciwdziałaniu pandemii. Szpital Specjalistyczny w Mielcu otrzyma ponad 3 miliony złotych.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, przekazała informację o wysokości pierwszej transzy dla podkarpackich placówek medycznych:


    Stan epidemii w naszym kraju i w naszym województwie zakończył się, jednak zachorowania na Covid-19 niestety jeszcze się zdarzają. Na szczęście nie są one w takiej skali, jak to się zdarzało jeszcze rok, czy dwa lata temu. Natomiast pozostał nam mechanizm finansowy, który daje nam możliwość realizacji pewnych działań polegających na dokonywaniu inwestycji w podmioty medyczne na ternie naszego województwa, które są finansowane z Funduszu przeciwdziałania COVID-19 - mówiła na konferencji wojewoda.


Dostępna pula środków w 2022 roku w ramach dwóch transz wynosi 32 mln 100 tys. zł oraz dodatkowo 1 mln 300 tys. zł dla szpitala w Mielcu, w związku z lokalizacją tam wojsk NATO.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o zaangażowaniu rządu i samorządów w walkę z pandemią:

    Dzisiaj jest taki czas, kiedy polski rząd pokazuje, że tymi swoimi decyzjami pamięta o tym wielkim wysiłku, jaki został wykonany w szpitalach wojewódzkich i w szpitalach powiatowych podczas pandemii. Rząd wyciąga wnioski z tego, co w walce z covidem miało miejsce i nie zaprzestaje finansowania i działania na rzecz przygotowania szpitali do sprawniejszego działania gdyby się okazało, że covid wrócił – powiedział Władysław Ortyl.

Marszałek zwrócił jednocześnie uwagę na nowe wyzwania, które pojawiają się w naszym kraju i w województwie:

    Dziś mamy wojska sojusznicze, które wymagają pewnych działań, jak i uchodźców, którzy będą dla nas pod wieloma względami nowym wyzwaniem. Tak więc tych doświadczeń jest ciągle dużo, zadań także, ale ja myślę, że ta pełna konsultacja rządu, samorządu województwa i tych wszystkich instytucji, które działają na rzecz zdrowia, będzie dawała to pełne przygotowanie do stawienia czoła tym wyzwaniom – mówił.

Minister Zdrowia pozytywnie zaopiniował wnioski na zakup sprzętu medycznego dla pięciu szpitali, a także zakup ambulansów dla dwóch stacji pogotowia oraz wykonanie instalacji tlenowych w siedmiu szpitalach, na łączną kwotę ponad 13 mln 665 tys. zł.

Dotychczas zostały podpisane umowy na zakup sprzętu medycznego na kwotę 8 mln 876 tys. zł. Wśród tych podmiotów znalazły się: Szpital Specjalistyczny w Jaśle; Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu; Centrum Medyczne w Łańcucie.

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu  w ramach dwóch umów zakupi za 1 mln 776 tys. zł zestaw dla Centralnej Sterylizacji w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.  Ponadto szpital zakupi lampę rentgenowską do tomografu komputerowego.

Natomiast za kwotę 1 mln 300 tys. zł aparat rentgenowski z ramieniem C (poza pierwotną pulą środków ze względu na lokalizację wojsk NATO).


Druga transza środków przeznaczonych dla podkarpackich szpitali, w związku z walką z Covid-19 jest w trakcie procedowania. Wartość dotacji z drugiej transzy wyniesie ponad 11 mln 696 tys. zł. Obecnie wnioski przeszły weryfikację na poziomie ocen Wojewody Podkarpackiego i Ministra Zdrowia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy