Infrastruktura parku jest w szczególności przeznaczona dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi i motorycznymi. Powstały więc miejsca do ćwiczeń i symulacji ruchowych w warunkach rzeczywistych i na wolnym powietrzu oraz enklawy roślin umożliwiających poznanie walorów smakowych, zapachowych i użytkowych.
Problemem, na który zwracają uwagę rodzice jest brak miejsc zacienionych, które w upalne dni są bardzo pożądane. Starosta mielecki Stanisław Lonczak, zapytany o tę kwestię przyznał, że posadzone drzewa będą się rozrastać i powoli zacieniać park. Pojawił się pomysł, aby w kilku miejscach zamontować parasole osłaniające przed słońcem. Ale to tylko pewna koncepcja, która musi zostać przedyskutowana i zaakceptowana. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały dzieci bawiące się w parku.
Przy okazji oddania obiektu do użytku organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla najmłodszych, a wśród nich animacje, zabawy i konkursy z nagrodami.
- To tu właśnie specjaliści z Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej i Poradni Profilaktyczno-Pedagogiczne będą prowadzić zajęcia z dziećmi z terenu Powiatu Mieleckiego - powiedział podczas uroczystości otwarcia Parku Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki.
- Zbudowany został plac zabaw, który ma dać radość dzieciom, a urządzenia parkowe pozwolą na wypoczynek wszystkim chętnym mieszkańcom. Teren parku będzie zatem unikatowym miejscem przeznaczonym na integrację lokalnej społeczności oraz terapię i warsztaty dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami - dodał.
Na terenie parku zamontowano jedyną w powiecie mieleckim huśtawkę przeznaczoną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wśród zamontowanych urządzeń znajduje się również ławka solarna posiadająca wbudowany panel fotowoltaiczny, gdzie można - dzięki portom USB - naładować urządzenia oraz skorzystać z bezpłatnej sieci Wi-fi.
Nowa inwestycja przy ul. Sękowskiego została oficjalnie oddana do użytku we wtorek, 28 lipca. Otwarcia dokonali samorządowcy z powiatu mieleckiego i urzędu miasta. Obiekt został poświęcony przez ks. prałata Stanisława Jurka.
Wartość inwestycji to prawie 1,4 miliona złotych, z czego ponad milion to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wkład własny Powiatu Mieleckiego wyniósł prawie 350 tysięcy złotych.
Dzieci przecinają wstęgę:
CZYTAJ TAKŻE: