Reklama

Pandemia Covid 19 stanie się endemią. Wyjaśniamy co to znaczy

Opublikowano:
Autor:

 Pandemia Covid 19 stanie się  endemią. Wyjaśniamy co to znaczy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiły się w grudniu 2019 roku w chińskim Wuham. Od czasu tego minęło 10 miesięcy, koronawirus opanował cały świat. Są rożne teorie na temat tego na jak długo zostanie on w społeczeństwie. Są też takie, które mówią, że zostanie on na stałe i uznany zostanie za wirusa endemicznego. Wyjaśniamy co to znaczy.

Do tej pory na świecie potwierdzono prawie 46 mln przypadków zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło prawie 1,2 mln osób.

Ostatnie tygodnie to gwałtowny wzrost zachorowań na tego koronawirusa w Polsce, ale również w wielu innych krajach Europy i świata. Próbujemy różnych sposobów zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzamy rożne, coraz ostrzejsze restrykcje sanitarne, a on dalej ma się dobrze.
CZYTAJ TAKŻE:Czerwona strefa nic nie daje. Krzywa zachorowań w pow. mieleckim wciąż idzie w górę

Jak się też wydaje z czasem być może uda się zahamować jego rozprzestrzenianie, ale całkowicie go nie wyeliminujemy. Wirus będzie krążył w populacji jeszcze przez długi czas, a być może już zawsze i dołączy do dużej i wciąż rosnącej rodziny chorób zakaźnych, które znane są jako endemiczne. Co to oznacza?

Endemia to  stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę zakaźną  na danym obszarze, w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na tym samym poziomie.

Jak wyjaśnia Hans Heesterbeek, profesor epidemiologii teoretycznej, w artykule opublikowanym w IFL science, teoretycznie infekcja staje się endemiczna, jeśli średnio każda chora osoba może zarazić kolejną, czyli w momencie, gdy współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 1.

Jeśli rzeczywiście  koronawirus SARS-CoV-2 stanie się  jednym z wirusów endemicznych to jak będziemy sobie z tym radzić?  Tu wszystko zależy od tego czy wymyślona zostanie  szczepionka na tego wirusa i jak ona będzie skuteczna. Jeśli będzie w stanie chronić ludzi przed najpoważniejszymi skutkami infekcji, będzie on możliwy do opanowania. Stanie się jedną z chorób, z którymi nauczyliśmy się już żyć.

Jeśli koronawirus będzie zachowywał się podobnie jak grypa, która co roku mutuje,  będziemy potrzebowali  corocznych aktualizacji szczepionki. Jeśli będzie podobny do odry, wystarczy szczepienie w wieku dziecięcym, aby uodpornić organizm na zakażenie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE